Sezona je na pomolu - ima li maline ko da bere?
Srbija je, prema informacijama Privredne komore Srbije, treća zemlja u svetu po proizvodnji maline i ovogodišnja bitka za “crveno zlato” je počela. Posla ima, a ima i novca. Malinarima je u ovom periodu glavna preokupacija da nađu pouzdane berače, što je, kako se ispostavilo, najteže u poslu s ovim voćem.
Sezona branja trebalo bi da startuje za dve do tri sedmice, a vlasnici malinara pune oglase ponudama za ozbiljne radnike, kojima nude još bolju zaradu, ali i ne samo to. Ipak, da krenemo ispočetka.
Dobra zarada za berače
Krećemo od zarade. Dnevnice se za branje malina nude u evrima (25) ili dinarima (3.000), neki poljoprivrednici obećavaju i do 5.000 dinara ili plaćaju po kilogramu, obećavaju ugodan smeštaj u odgovornoj porodici, tri obroka dnevno.
Kad se podvuče crta, čini se da su uslovi za berače malina idealni, posebno imajući u vidu da sezona traje nešto više od mesec dana. U samo jednom mesecu, ko se odluči za ovaj angažman, može da zaradi pristojan novac.
Prema nekim podacima, nadničari su se ranijih godina, po završetku berbe, kućama vraćali i sa po 700 evra u džepu. Motivi su im bili različiti – jedni su u tome videli mogućnost da zarade za život i novac od nadnice uštede za kupovinu i školovanje dece, dok su drugi dnevnicom dopunjavali kućni budžet. To se sigurno, ni danas nije promenilo, osim kurioziteta da maline danas ipak nema ko da bere.
Dobra zarada, ali težak posao
Epidemija korona virusa postala je opravdanje ili izgovor za mnogo toga, mada čini se da malinarima i ove, kao što je to bilo i 2020. godine, neće mnogo moći da pomognu berači iz Slovačke i Rumunije, koji su u grupama dolazili kao profesionalni sezonski radnici. Takođe, ni nadničari iz Srbije ne utrkuju se ka putevima koji vode do Ivanjice, Arilja, Užica, Bajine Bašte… jer, posao berača nije nimalo lak.
Satima rade na izuzetno visokim temperaturama, mnogi nemaju regulisan status, mnogi rade na crno, bez osiguranja. To je posao koji nema radno vreme, slobodne dane, bolovanje i godišnji odmor, a mnogi ne mogu da se pomire ni sa činjenicom da, dok oni beru maline, njihovi poznanici već uživaju na moru. Za uslove u kojima rade i zbog težine posla, berači tvrde da je zarada mala i imaju preporuku za one koji nemaju mnogo iskustva - ne idite na poslove koji se plaćaju po napunjenoj gajbici, već po fiksnoj ceni dnevnice, jer je teško dostići tempo onih iskusnijih. To bi značilo da za dnevnicu od oko 3.000 dinara treba da oberu od 50 do 60 kilograma maline za dan koji počinje ujutru oko pet sati i traje do uveče, dok traje dan.
Da li će nam roboti brati maline?
Saldo se, dakle, svodi na to da je zasada pod voćem sve više, a berača malo i pored toga što digitalizacija i nove tehnologije u sve većoj meri olakšavaju posao. Zato, možda, nije nerealno očekivati da će roboti u budućnosti brati određenu vrstu voća i sniziti troškove branja. To su dobre vesti za proizvođače kojima je država obećala subvencije ukoliko žele da promene sadni materijal. To bi mogla da bude velika šansa za veće prihode i bolju zaradu, jer je potražnja za srpskom malinom sve veća, a nova tržišta se otvaraju u Turskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i zemljama Skandinavije. “Šuška se” i da su kupci sa Istoka zaintersovani za razmenu - srpsko „crveno zlato“ za njihovo „crno “, odnosno naftu.
Cena maline
Paradoksi se i dalje ređaju - otkupna cena malina u Srbiji ove godine jeste dosta viša u odnosu na prethodne, ali i dalje ne zadovoljava potrebe malinara, s jedne strane, a sa druge, zbog deficita kvalitetne maline na svetskom tržištu njena cena je trenutno prilično visoka i ukoliko se trend rasta tražnje nastavi, može se očekivati dobra cena u otkupu. U hladnjačama u Srbiji ostale su male količine neugovorene robe i zato već sada hladnjačari najavljuju da će za ovogodišnji rod plaćati 250 dinara i više. U prodavnicama u Srbiji trenutno pakovanje od 125 grama maline košta 700 dinara.
Koliko je pojedinim vlasnicima malinjaka bitno da svojim radnicima obezbede dobre uslove govore i oglasi u kojima se traži “kuvarica i domaćica za spremanje radničke hrane za sezonske berače malina od 20. juna do 20 jula”. Stan su obezbedili, plaćaju po dogovoru, a radna kuhinja je opremljena svim pratećim elementima. Iako se u oglasu ne insistira na prethodnom radnom iskustvu, potencijalna kandidatkinja bi ipak morala prethodno da razmisli, jer nije lako pripremiti obrok za 40 berača.