Sezonci u Srbiji – izuzetno traženi, zarada i do 4.000 dnevno

Sezonski radnici u Srbiji izuzetno su traženi, i mada se građanima ne mili takva vrsta aranžmana, činjenica je da gazde za branje sezonskog voća nude solidnu zaradu, smeštaj i hranu, a u većini slučajeva i prevoz do grada u kojem se obavljaju radovi.
Ako nemate stalni posao, i hteli biste dodatno da zaradite, razmislite o sezonskim poslovima, a “Halo oglasi Posao” vam daju pregled koliko možete da zaradite i na kojim poslovima.
Maline, borovnice, breskve, jagode, jabuke... na svom ovom voću, primera radi, kad mu je sezona, može da se zaradi.
Vlasnici takoreći plantaža, za njihovo branje dnevno nude od 1.800 do 2.000 dinara, a za borovnice, primera radi, i do 4.000 dinara.
Procene su da na berbi voća, povrća i žetvi, u građevinarstvu i u ugostiteljstvu trenutno radi oko 25.000 ljudi.
Berače voze iz svih delova zemlje
Sezonski poslovi na berbi jabuke ili breskve locirani su mahom u Boleču, tamo gde zasade ima Poljoprivredna korporacije Beograd, a berači malina, kojima je upravo sezona, traženi su u Ivanjici, Arilju,Guči, Kosjeriću…
Koliko je branje malina popularno, najbolje govori i taj trend da mnogi uzimaju kredite kako bi podigli zasade malina. A zatim angažuju sezonske radnike.
Ako vam je to način da sebi zaradite školarinu, dopunite penziju, ili koji god da su vam motivi za ove poslove, računajte s tim da je dnevnica u proseku od 1.800 do 2.000 dinara. A ako vlasnici nisu predvideli fiksne dnevnice, plaća se po ubranom kilogramu obično 30 dinara, pa od vaše brzine i izdržljivosti zavisi i zarada.
U paketu je obično i smeštaj, tri obroka, pa zapravo sav novac koji tako zaradite, nosite i kući.
Zanimljivo je da vlasnici ovih zasada, u svojim oglasima, ponekad navode da su im potrebni iskusni radnici.
Ako ste zaintrigirani, ne mislite da je sezona prošla. Trenutno je u toku sezona berbe malina, a od sredine jula kreće berba borovnica. Jul će biti i najisplativiji, jer je za berbu borovnica dnevnica i dva puta viša od uobičajene naknade i može da dostigne i 4.000 dinara.
Ono što bi trebalo izbegavati, jeste branje borovnice češljevima, što se za razliku od onih koji sezonski beru maline, često radi, a takvo oruđe uništava list i stablo biljke.
Loše strane
Oni koji su se već oprobali u ovom poslu, posebno oni u poljopirvrednom sektoru, kao negativne strane navode najpre to što su ceo dan na suncu, a zatim i da postoji opasnost od ujeda zmija. Sve i da su zmije retka pojava, ono što je sigurno jeste da će trpeti ubode raznih insekata. U tom smislu, mnogi savetuju da se s poslodavcem postigne neka vrsta dogovora oko eventualne zdravstvene zaštite ili prevencije.
Nedostaju i sezonske kuvarice, konobari...
U julu je takođe sezona paprike, paradajza i krastavca, a dnevnica se u proseku kreće kao i za berbu voća.
Ima posla i na baliranju slame, za šta se po satu plaća 200 dinara.
Takođe, traženi su, na proleće i leto, i radnici na građevini, koji mogu da zarade oko 25-30 evra dnevno, zavisno koji konkretno građevinski posao obavljaju.
Vlasnik jednog ugostiteljskog objekta kod Arilja koji nije želeo da mu spominjemo ime, rekao je za “Halo oglase Posao” da su u tim krajevima sezonski traženi i kuvarice i konobari.
“U malim sredinama nedostaju razne vrste sezonaca, jer su naši stanovnici velikim delom otišli u veće gradove, a oni što su ostali retko se odlučuju na ovakvu vrstu angažmana”, rekao je on.
Kako je objasnio, vlasnike zemlje i zasada to ne sprečava da organizovanim autobusima prevoze sezonce iz drugih gradova, a ni da im plate smeštaj. Neki su već napravili sopstvene smeštajne kapacitete, a ima i onih koji od toga prave biznis, odnosno neku vrstu motela gde izdaju sobe vlasniku zasada za njegove sezonske radnike.
Koliko je ova vrsta radnika potrebna može da se vidi i na društvenim mrežama, jer čak i na Fejsbuku ili Tviteru kruže oglasi i pozivi za poslove u sezoni.
Traže sezonce za branje jagoda u Finskoj
Ako vam ne smeta da nekoliko meseci provedete u inostranstvu, možete da razmislite o branju jagoda u Finskoj. Zarada, kad se sve sabere, i nije loša, a u Srbiji ne manjka oglasa ovog tipa.
Ono što bi u tom slučaju trebalo da znate, jeste da sezona traje od juna do septembra. Takođe, Finci branje jagoda plaćaju po kilogramu, a u proseku, za jedan dan, radnik može da ubere oko 60 kilograma, što gazda prosečno plati oko tri evra po kilogramu, ili nešto manje.
U Finskoj je takođe otvorena mogućnost i za sezonsko branje malina, po istoj ceni.