Sezonski poslovi u doba korone – najtraženiji građevinci
Svake godine u ovo vreme Halo oglasi Posao vam predstavljaju koji su to najtraženiji poslovi sezone, koji su profili najtraženiji i koliko može da se zaradi novca ovakvim angažmanom. Ove godine, virus Covid-19 promenio je pravila u gotovo svim sferama života što su posebno osetili sezonski radnici. Evo gde su prilike, a gde više nisu, kada je reč o mogućnosti da se u letnjoj sezoni zaradi.
Korona virus je, kako se čini, pokosio turističku sezonu 2020. pa su oni koji su živeli od letnje zarade na primorju, ove godine u velikom problemu. Bar većina, jer je potražnja za sezoncima u sektoru ugostiteljstva drastično pala u odnosu na prethodne godine. Kao otporni na virus, iz ugla sezonskog angažovanja radnika, koji je ostao na istom nivou kao i prethodnih godina, pokazali su se sektori građevinarstva i poljoprivrede. Evo i detaljnijeg preseka stanja.
Rad na moru – tražnja na minimumu
Nije nemoguće, ali je veoma teško ovog leta doći do posla u nekom od ugostiteljskih objekata na primorju, iz prostog razloga što mahom sve zemlje mogu da računaju samo na svoje državljane i po kojeg turistu entuzijastu iz inostranstva. I to se dešava u uslovima u kojima države traže negativan test na korona virus, u uslovima nepredvidivosti toka godišnjeg odmora van zemlje, i stalnoj mogućnosti zatvaranja granica zbog sve većeg broja slučajeva obolelih od ovog, i dalje lekarima ne sasvim sagledivog virusa. Za pojedine zemlje poput Hrvatske, poseban problem je veliki udeo turizma u BDP-u, a u ovom slučaju to je 22%. Hrvatskoj je u redovnim uslovima gotovo nemoguće da izgura sezonu bez radnika iz susednih država, a sada nema tih potreba.
Ilustracije radi, u prošloj sezoni, koja je počela krajem maja i trajala sve do oktobra, angažovano je oko 70.000 sezonskih radnika, najviše na primorju. Do sada je godišnje, kako se procenjuje, iz Srbije na hrvatsko primorje odlazilo nekoliko hiljada ljudi kako bi konobarisali ili radili poslove obezbeđenja. U prošloj sezoni, oni su zarađivali od 500 do 2.000 evra za mesec dana, a ove godine, onaj ko uopšte nađe mesto, mora da računa na platu po dogovoru, ali svakako manju u odnosu na 2019. godinu.
Prošle godine je takođe odobreno 40.000 radnih dozvola za strance na crnogorskom primorju. Na primorju, konobari, barmeni, šankeri, imaju plate od 400 do oko 800 evra, zavisno od tipa lokala, konkretnog poslodavca, a ako se računa i bakšiš, tim su iznosi mogli i da se dupliraju. Međutim, ove godine je broj oglasa u kojima se traže sezonci mnogo manji nego lane, a srazmerno tome, drastično je pao i broj poslodavaca koji su spremni da ponude zaradu na istom nivou. Oni koji i angažuju, u velikom broju slučajeva naglašavaju da je plata po dogovoru.
Predstavio se kao sezonac i evo kako je prošao
Jedan novinar iz Zagreba se, primera radi, predstavio kao sezonac i pokušao je da nađe posao na primorju, ali je naletao na najrazličitije odgovore, što najbolje ilustruje sa čime se suočavaju sezonci u ugostiteljstvu. On je “potencijalnim poslodavcima” govorio ono što bi, u redovnim okolnostima želeli da čuju: da ima radnog iskustva, govori nekoliko jezika i može da počne odmah. Međutim, ipak je dobijao odgovore “mesto je već popunjeno”; “ne angažujemo ove godine”; “još nismo otvorili objekat”.
Zvao je prošlogodišnje veće poslodavce po različitim primorskim gradovima, ali većinom su odmah govorili da neće angažovati nikoga, da će uzeti lokalce ili stalne sezonce. Kako su mu govorili po hotelima, slično je prošao i u kampovima.
Berba voća otporna na virus
Berba različitih vrsta voća u Srbiji nije posustala ni usled pandemije i radnici su u grani poljoprivrede bili i ove godine traženi. Dnevnice su ostale standardne i kretale su se od 1.500 do 2.500 dinara, a mahom su obezbeđeni i smeštaj i hrana. Ako bismo računali da jedan sezonac u toku meseca radi oko 25 radnih dana, to bi mu u slučaju da je dnevnica 1.500 dinara, donelo oko 37.500 dinara za čitav mesec. U slučaju da je plaćen 2.500 dinara, to znači da bi za jedan mesec mogao da prihoduje oko 500 evra, odnosno 62.500 dinara. Berači se traže početkom leta, a beru se maline, borovnice, jabuke, breskve. Borovnice se, primera radi više plaćaju jer su zahtevnije, pa je dnevno moguće zaraditi i oko 4.000 dinara.
Nema zime za građevince
Gradnja se, izgleda, ipak pokazala najotpornijom na virus, jer ne samo da nije posustala, već i raste u odnosu na prethodnu godinu. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u martu tokom prvog talasa pandemije, izdato je 12,8% više građevinskih dozvola nego u istom mesecu 2019. U tom period je ujedno, prijavljena izgradnja čak 2.953 stana. To, naravno, znači da ne samo da su za sezonske radnike u ovom sektoru šanse za zaposlenje iste kao 2019, nego su i veće. A dnevnice nisu zanemarljive. Recimo, fizički radnici mogu da zarade i do 2.000 dinara dnevno, što je za 25 radnih dana oko 50.000 dinara. Keramičar, primera radi, može da zaradi oko 800 dinara po kvadratnom metru, dok moler može da zaradi od 300 do 600 dinara po kvadratu. Zidari i tesari i električari mogu da zarade i do 3.000 dnevno.