Sezonski poslovi u Hrvatskoj i Crnoj Gori, mogućnost dobre zarade
Brz novac uz malo truda moguće je zaraditi i tokom ove letnje sezone, a za to čak i ne morate da idete daleko, jer je potražnja za sezonskim radnicima u Hrvatskoj i Crnoj Gori u punom jeku. Od jula kreće novi talas prijavljivanja, a ukoliko se odlučite za ovu vrstu angažmana, kad prođe leto možete kući da donesete i nekoliko hiljada evra.
Sezona za privremene radnike tokom leta je već počela, ali još niije kasno da se pridružite ukoliko vas zanima da provedete celo leto na moru, istina, uz posao, ali i neko slobodno vreme za uživanje, sunce, more. Ono što vam je potrebno osim dobre volje, jesu dozvola za rad i neke veštine za one poslove koji su tradicionalno najtraženiji.
Na Jadranu najtraženiji kuvari, konobari, sobarice…
Kuvari, konobari, šankeri, barmeni, kao i pomoćno osoblje za ove poslove ubedljivo su najtraženiji i u Crnoj Gori i u Hrvatskoj na primorju. Na toj listi je i osoblje za hotele - sobarice, higijeničari, recepcioneri. Potrebe za sezoncima su veće u Crnoj Gori, gde je na hiljade ljudi iz bivše Jugoslavije našlo letnje zaposlenje upravo kod ovih suseda, dok ih je u Hrvatskoj nešto više od hiljadu.
U obe zemlje, ono što je prednost sezonskog posla jeste što su hrana i smeštaj mahom plaćeni, tako da je, ukoliko odustanete od “ludih žurki”, to ujedno i prilika da se dobro zaradi. Evo primera koliko je kod suseda ove sezone moguće zaraditi.
Zarada u Crnoj Gori od 400 do…
Sezonci u Crnoj Gori mogu odlično da zarade, i to posebno ukoliko su, na primer, konobari, pa pored osnovne plate koja se kreće od oko 400 do 600 evra, mogu da računaju i na prilično pozamašan bakšiš. Bakšiš nije stavka koju možete sa sigurnošću planirati, ali dosadašnja praksa je pokazala da “ugledniji” lokali znače i više novca po ovom osnovu.
Bolje od konobara plaćeni su kuvari, koji, ukoliko su zaista dobri, mogu mesečno da zarade i više od 2.000 evra. Toliko plaćaju restorani kojima je stvar imidža veoma dobra hrana. U proseku, kuvari zarađuju oko 1.000 evra, negde i manje, oko 600 evra mesečno. Stvar je mogućnosti i dogovora. Manje od njih, i to upola manje, zarađuju pomoćnici kuvara. Njih poslodavci plaćaju već od 300 evra.
Kada bismo podvukli crtu ko tu može da zaradi najmanje i najviše, sigurno je da su na dnu lestvice čistačice i čistači, jer gosti u ovim krajevima nemaju tu kulturu da ostavljaju veći bakšiš osoblju u hotelima kao što to rade u kafićima i diskotekama, a njihove plate se kreću od 300 do 400 evra mesečno. Najviše zarađuju menadžeri, šefovi kuvara i hotela i to od 1.000 do nekoliko hiljada evra.
U Hrvatskoj duža sezona, zarade od 500 evra pa do nekoliko hiljada
U Hrvatskoj se zarade mahom kreću od 500 evra pa do četiri puta veće cifre, a najtraženiji su konobari, pica i roštilj majstori, kao i tradicionalno na svakom primorju – kuvari. Najbolje plaćaju, tvrde oni koji su se već oprobali u ovakvim poslovima, mali restorani, dok su najbolje organizovani elitni hoteli.
Zarade su slične kao u Crnoj Gori, pa tako dobar kuvar i u Hrvatskoj može da računa na mesečnu zaradu od preko 2.000 evra, ali i na upola manje. Zavisi od više faktora, između ostalog i od mogućnosti poslodavca i dogovora. Pica i roštilj majstori zarađuju upola manje.
Konobari imaju startno bolju poziciju i plate nego u Crnoj Gori, pa im se fiksna mesečna zarada kreće od 650 do 1.100 evra, plus bakšiš koji je dodatna stavka. Sezona u Hrvatskoj traje duže, od aprila do oktobra, pa je i to prilika da se dodatno zaradi.
Kako do dozvole za rad
Dozvola za rad se u Crnoj Gori lako dobija, ali je potrebna potvrda o nekažnjavanju, školska diploma, pasoš. Čeka se do dvadesetak dana. Specifičnost za Crnu Goru je na primer, obavezna prijava boravka, a za to su potrebni pasoš, potvrda iz policije o nekažnjavanju, i diploma škole. Ovo mora da se uradi odmah kad se stigne u zemlju, za 24 sata, kako bi poslodavac mogao da podnese zahtev za dozvolu za strance. Zanimljivo je da poslodavci često u praksi ne plaćaju dozvole za svoje radnike, nego radnici to rade sami. Objašnjenje je da su radnici ranije uzimali te dozvole koje je platio jedan poslodavac, a kasnije odlazili da rade kod drugog, što je i dovelo do ovakve prakse. Kazne su visoke, pa je rad na crno sporadična i retka pojava.
Kada je reč o Hrvatskoj, koja je zemlja Evropske unije, tamo su sezonci mahom oni koji imaju dvojno državljanstvo, gde drugo može biti hrvatsko ili neke od EU zemalja. Uz dvojno državljanstvo, lako se može raditi, dok se u suprotnom teško dolazi do radne dozvole.