Sezonski poslovi – vreme je da se uključite!
Leto je već uveliko stiglo, a prilike za sve one kojima je potrebno da dopune kućni budžet i dalje su otvorene. Na sezonskim poslovima preko leta može da se zaradi pristojna suma novca, a Halo oglasi Posao su tu da vas provedu kroz mogućnosti angažovanja i potencijale za zaradu.
Kada je reč o sezonskim radnicima iz Srbije, nezvanične procene govore da ih tokom leta ima oko 100.000. Sektori gde ih ima najviše su svakako poljoprivreda i ugostiteljstvo.
Berba različitih vrsta voća, primera radi, uokolini Ivanjice ili Arilja može da donese solidnu zaradu. Dnevnice se kreću od 1.500 do 2.500dinara, a u većini slučajeva su obezbeđeni i smeštaj i hrana. Ako bismo računali da jedan sezonac u toku meseca radi oko 25 radnih dana, to bi mu u slučaju da je dnevnica 1.500 dinara, donelo oko 37.500 dinara za čitav mesec. U slučaju da je plaćen 2.500 dinara, to znači da bi za jedan mesec mogao da prihoduje oko 500 evra, odnosno 62.500 dinara. To je mogućnost za sezonce da na branju voća pristojno zarade. Već početkom leta traže se berači, primera radi, malina, borovnice, jabuka, breskvi, jagoda. Za sve te vrste voća, potrebno je da više ljudi odjednom bude angažovano na branju.
Dobra prilika je, recimo, i branje borovnica, koje je zahtevnije od ostalog voća. Zato, ko se odluči da se upusti u ovu vrstu branja, može da računa i na veću zaradu, a dnevnica se kreće i do 4.000 dinara. Dakle, za 25 radnih dana to je zarada od oko 100.000 dinara.
Međutim, i bez obzira na mogućnost i više nego pristojne zarade, vlasnici voćnjaka se svake godine žale da im je problem da nađu sezonce.
Lepljenje plakata, rad u magacinu
Gotovo da svakodnevno može da se vidi na ulici student koji deli flajere, jer firme sve više posežu za takvim načinom reklamiranja. Na takvim poslovima može i da se pristojno zaradi. Dnevnicu i to do 1.500 dinara, mogu da zarade i studenti i đaci, ali i oni koji to nisu i to za rad u magacinu, lepljenje plakata, deljenje letaka... Potreba za takvim angažmanom postoji i velika je.
Kada je reč o radu u magacinima, za to se najviše odlučuju mladi momci, koji na takav način plaćaju neku svoju želju koju roditelji neće da im finansiraju – recimo letovanje. Mesečne isplate za ovu vrstu posla se kreću od 30.000 dinara, pa i više, zavisno od konkretnih potreba poslodavca.
U Beogradu postoji potreba za radnicima u kol centrima, koji mesečno od toga mogu da prihoduju od 30.000 do 80.000 dinara. Tu se traži kadar koji poseduje određene veštine poput te da odlično govori strane jezike i zato je mogućnost zarade fleksibilna.
U građevinastvu mora da se zapne, ali zato, sa druge strane, može da se zaradi. Recimo, fizički radnici mogu da zarade i do 2.000 dinara dnevno, što je za 25 radnih dana oko 50.000 dinara. Keramičar, primera radi, može da zaradi oko 800 dinara po kvadratnom metru, dok moler može da zaradi od 300 do 600 dinara po kvadratu. Zidari i tesari i električari mogu da zarade i do 3.000 dnevno, što je za 25 radnih dana oko 75.000 dinara.
I rad i uživanje, i letovanje i plata – to je ukratko opis sezonskih poslova u Crnoj Gori, a za koje je sezona u jeku. Na primorju su najtraženiji ugostitelji, a godišnje se odobrava kvota za zapošljavanje stranaca u Crnoj Gori. Primera radi, prošle godine je odobreno 40.000 radnih dozvola za strance na crnogorskom primorju. Na primorju, konobari, barmeni, šankeri, imaju plate od 400 do oko 800 evra, zavisno od tipa lokala, konkretnog poslodavca. A na tu cifru, potrebno je dodati i bakšiš, koji može da bude i u visini plate- kako kad. Ono što je dobro, jeste što svi strani radnici u Crnoj Gori imaju ista prava kao i domaći zaposleni.