Srpski sezonci traženi u inostranstvu - zarade do 8.000 evra
Ako vas zanimaju sezonski poslovi na kojima zaista za kraće vreme možete da zaradite, za uslove u Srbiji, veći novac, možda je sezonski posao u inostranstvu rešenje za vas.
U prethodnom tekstu smo vam predstavili mogućnosti za sezonske poslove u zemljama u okruženju, a u ovom ćemo pokušati da vam predstavimo kako stvari stoje kada je reč o sezonskim poslovima i platom u nekim udaljenijim zemljama.
Procene su da godišnje više hiljada radnika iz Srbije potraži posao u inostranstvu, koji bi im nakon završene sezone omogućio dobru zaradu. Naši ljudi odlaze zaista svuda gde im se ukaže prilika, pa ih tako ima i u Nemačkoj, Austriji, Italiji, Rusiji, Norveškoj, Alžiru, Kini, Egiptu, Južnoj Africi, Kazahstanu, SAD-u...
Evropa traži zanatlije i lekare
Kada je reč o Zapadnoj Evropi, najtraženije su zanatlije - zidari, parketari, armirači, varioci. Traženi su i montažeri skela, keramičari, stolari, vodoinstalateri, stakloresci. Njihove zarade mogu da dostignu i nekoliko hiljada evra za mesec dana.
Izuzetno su traženi i lekari, pa oni sa završenim Medicinskim fakultetom ili srednjom medicinskom školom, mogu sebi relativno lako da organizuju angažman u inostanstvu po želji. Medicinski radnici iz Srbije najčešće odlaze u Nemačku i Norvešku, a njihove plate se tamo kreću od 2.000 evra, pa do čak 8.000.
Rusija i Afrika – prilika za građevince
Srpski građevinci, opšte je poznato, godinama unazad rade svuda po svetu, pa su stigli i do Afrike. Poznavaoci tvrde da ovog trenutka naših građevinskih radnika ima i u Ekvatorijalnoj Gvineji i Južnoj Africi. Neki od njih su se, primera radi, nastanili u Zambiji. Način, ako ste iz ove struke, da odete tako daleko, jeste da vas tamo pošalje domaća kompanija. Uslovi su obično takvi da su plaćeni smeštaj i hrana, a plata je reda veličine nekoliko hiljada dolara. Slični uslovi su i u Rusiji, gde srpske građevinske kompanije uveliko posluju i organizovano vode radnike u tu zemlju.
Branje voća i “bebi – siting”
Smeštaj, hrana i honorar pride mogu da se zarade i branjem sezonskog voća. Primera radi, u Poljskoj i Finskoj na branju malina može da se zaradi oko četiri evra po kilogramu, pa tako vaša mesečna zarada zavisi od vas. Branje jagoda u Finskoj je traženo, ali i nešto manje plaćeno, 2.8 evra po kilogramu.
Sa druge strane ako ste više zainteresovani za poslove koji ne podrazumevaju boravak na otvorenom u sred leta – može. Čuvanje dece u Nemačkoj ili Austriji plaćeno je oko 800 evra mesečno, što je u tim zemljama minimalac, pa ipak vredi razmisliti i o dodatnom angažmanu, ukoliko se odlučite za ovu opciju.
Budite čuvar plaže u Americi
Sjedinjene Američke Države traže sezonske radnike, a najjednostavnije je naći posao kao spremačica, čuvar plaže ili raditi selidbe. Ukoliko ste čuvar plaže s punim radnim vremenom od osam sati dnevno i više od 20 radnih dana mesečno, zarada bi mogla da vam se kreće oko 1.500 dolara mesečno. Spremačice u hotelima mogu da računaju na bar 300 dolara manju zaradu od čuvara plaže, dok su selidbe, gledano po satu najplaćenije, ali nije pun angažman. Selidbe ćete retko raditi osam sati dnevno radnim danima, ali su po satu plaćene bar pet dolara više od pomenuta druga dva posla, odnosno, plaćeno je 13 dolara po satu.
Kad podvučete crtu, realno je da se ovim zanimanjima sezonski bave oni koji imaju rođake u SAD, i koji svakako idu da ih posete, jer bi svaka druga opcija dodatno komplikovala odlazak na taj kontinent i radnu dozvolu.
Konobare traže svi
Ukoliko ste konobar ili konobarica, za vas ne brinemo – vi ćete se snaći. Verovatno ćete moći i da birate zemlju. A moći ćete fino i da zaradite. Primera radi, zarade mogu da se kreću od 2.000 pa do 4.000 evra mesečno, računajući i bakšiš. U Austriji, recimo, može da se postigne cifra do 4.000 evra, kao i u Švajcarskoj. Dodatna mogućnost za ovu profesiju su rečni i prekookeanski brodovi, gde se mesečna zarada takođe meri hiljadama evra, odsutni ste u jednoj turi nekoliko meseci, a plaćeni su smeštaj i hrana. Uslov je mahom da imate radnog iskustva, ali i da govorite bar jedan strani jezik.
Radne dozvole
U inostranstvo se ne ide tek tako, već obično preko specijalizovanih agencija posrednika. Izdavanje dozvole agencijama za posredovanje kako bi zapošljavale građane u zemlji i inostranstvu, i provera njihovog rada, u nadležnosti je Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike. Za rad u inostranstvu potrebna je radna dozvola. Korisne informacije vezano za radnu dozvolu mogu da se nađu na sajtovima ambasada zemlje u kojoj biste radili. Procedura je uglavnom takva da se po radnu vizu ide lično, a da je poslodavac taj koji šalje zahtev za tu vizu.
Čuvajte se prevara
Dobra plata i posao u inostranstvu mogu biti odličan mamac za naivne ali i životna prilika za vas. Kako napraviti razliku? Pokušajte da se zaštitite tako što ćete najpre proveriti da li je agencija preko koje idete licencirana. Ako jeste, to je odlično, ali ne i dovoljno. Proverite i firmu u inostranstvu za koju biste radili. Proverite da li je zaista na adresi na kojoj je registrovana. Raspitajte se da li je neko imao iskustva sa tom firmom i kakvog, a možete koristiti i društvene mreže. Slučajevi prevara se obično i prijavljuju u ambasadama zemlje domaćina, što znači da je dobro da se raspitate i u ambasadi Srbije u zemlji u kojoj planirate da radite o kompaniji koja će vas zaposliti.