Šta poslodavci traže od kandidata?
Prenosive veštine
18.2.2013.
Stručna znanja su neophodna da bi se sa uspehom obavljao neki posao, ali ne i dovoljna. Uz znanje, potrebno je posedovati i veštine, koje će omogućiti da se posao obavi na najbolji i najkvalitetniji način. Ove veštine su delom urođene, a delom se stiču tokom života, kako kroz radno iskustvo na različitim radnim mestima, tako i kroz lična, životna iskustva. U mnogo čemu određuju ličnost i utiču na sposobnost rešavanja zahtevnih problema i zadataka na poslu. Poznate su kao prenosive veštine i nikako ih ne treba mešati sa osobinama ličnosti, kao što su istrajnost, dinamičnost, pouzdanost, energičnost, odlučnost, perfekcionizam... Biti perfekcionista ili detaljista samo ukazuje na stil nečijeg rada, odnosno način na koji osoba koristi svoja umeća.
Opšte, tehničke i analitičke veštine
Poslodavci veoma cene univerzalne veštine, primenljive u gotovo svakom poslu. Mogu se podeliti na opšte, tehničke i analitičke. Opšte veštine su ključne i podrazumevaju sposobnost komunikacije (čitanje, pisanje, slušanje i govor), sposobnost rešavanja problema i sposobnost timskog rada. Tehničke veštine se odnose na poznavanje rada na računaru, sposobnost primene brojeva, znanje stranih jezika, a analitičke veštine na sposobnost učenja, odnosno brzog usvajanja novih znanja i veština. Stoga, pri traženju novog posla obavezno poslodavcu naglasite svoje veštine. Na primer, ako želite da radite kao trgovački putnik, potrebne su vam komunikacijske veštine. Osobi koja ima naglašene komunikacijske veštine ne predstavlja problem da razgovara sa ljudima na višim pozicijama, niti da napiše tekst ili izveštaj za nadređenog.
Najčešće nismo u dovoljnoj meri svesni sopstvenih prenosivih umeća, zbog toga što nam sam pojam nije jasan, ili što se nikada nismo dovoljno zagledali u sebe. Kao i u mnogo čemu drugom,i u ovom slučaju internet ima rešenje. Postoje spiskovi osnovnih jedinica rada, iskazanih glagolskim imenicama, kao što su: prikupljanje, analiziranje, sistematizovanje, evaluiranje, eliminisanje, informisanje, interpretiranje, slušanje, pregovaranje, ispitivanje, podučavanje, rukovođenje, integrisanje, prezentovanje, promovisanje, dijagnostikovanje, izračunavanje, organizovanje i slično. Potrebno je samo da među njima prepoznate one koje se odnose na vas.
Kako prepoznati svoja umeća
Najlakši način da spoznamo sopstvena umeća je preko onoga što nas interesuje, jer ono u čemu smo se izgradili do mere da smo u tome jako dobri je upravo ono što nas i najviše interesuje. Područje našeg interesovanja može da bude vezano za rad sa podacima, sa ljudima ili sa stvarima. Tako, dok jedni uživaju da rade sa različitim vrstama informacija, drugi ne mogu da zamisle svoj posao bez kontakta sa ljudima, a treći su najsrećniji kada rukuju nekom mašinom, alatom ili sopstvenim telom, kao što je slučaj sa plesačima ili sportistima.
Jedan način da dođete do svojih prenosivih veština je da opišete nekoliko sopstvenih postignuća na koja ste veoma ponosni, a koja ne moraju nužno da budu vezana samo za vaš posao.
Napišite kratku priču o tome šta je bio vaš cilj, odnosno šta ste želeli da postignete, sa kojom vrstom prepreke, smetnje ili ograničenja ste se suočili, šta ste učinili u datoj situaciji i kako se sve završilo. Takođe, smislite i neka objektivna merila, na osnovu kojih može da se proceni uspešnost samog ishoda.
Unapredite svoj CV
Prenosive veštine se stiču kroz različite poslove, volonterski rad, hobi, sport ili druga životna iskustva i mogu se koristiti na novom poslu. Važne su za one koji traže prvi posao ili ponovo traže posao posle duže pauze. Kako ih identifikovati? Navođenje veština koje ste koristili u izvršavanju zadataka će vam biti od veće koristi nego formalan opis posla, odnosno radnih zadataka koje ste izvršavali. Oni koji prvi put traže posao dobiće ove informacije iz svog životnog iskustva.
Obavezno unesite veštine u svoj CV
Ostavićete mnogo jači utisak na poslodavca, nego da samo navedete naziv pozicije na kojoj ste bili angažovani. Ako uz radno mesto navedete i veštine koje ste na njemu koristili, povećaćete svoje šanse za posao. Kandidati bez radnog iskustva mogu unaprediti svoj CV upravo opisom svojih prenosivih veština. Neke od njih su i: spremnost na timski rad, planiranje i organizacija, podela odgovornosti, motivacija drugih, sposobnost vizuelizacije, dobra samoprocena i samokritičnost, snalaženje u kriznim situacijama, multitasking, dobro upravljanje vremenom, znanje više jezika i znakovnog govora, korišćenje kompjuterskih programa, smisao za podučavanje, etičnost...
Usavršavanje i posebna znanja
Poslodavci u Srbiji traže radnike spremne na timski rad, voljne da uče i da se profesionalno usavršavaju, precizne, tačne i uslužne. Visoko vrednuju i radnike s kompjuterskim znanjem i poznavaoce više jezika. Poželjno je da zaposleni poseduju različite vrste dozvola, posebno znanje iz oblasti zaštite na radu, zaštite životne sredine i ekologije. Za dodatno usavršavanje svojih radnika najzainteresovanija su mala preduzeća. Prema oceni poslodavaca u Srbiji, obuka je najpotrebnija radnicima sa završena tri i četiri razreda srednje škole, ali i onima sa završenim fakultetom. Najvećem riziku da ostanu bez posla izloženi su zaposleni sa srednjom stručnom spremom.
Izvor: Nacionalna služba za zapošljavanje