Šta sve studenti mogu da rade preko leta?
Studenti i srednjoškolci su tokom leta u potrazi za poslovima koji im u velikoj meri mogu obezbediti odlazak na more. Mnogi od njih, zbog lakšeg pronalaska posla obraćaju se omladinskim zadrugama, koje već imaju svoje baze. Na osnovu preferencija i sposobnosti studenata, ponude im nekoliko poslova. Tokom letnjih meseci nemaju predavanja u školi, tako da su u mogućnosti dosta vremena da izdvoje na rad.
Preko omladinske zadruge mogu da rade studenti do 26 godina, ali i nezaposlena lica do 30 godina. Zbog osiguranja preko roditelja nije moguće da im poslodavci uplaćuju radni staž, dok je to obavezno kada je reč o nezaposlenim licima. Oni mogu biti angažovani preko omladinske zadruge najviše 120 radnih dana na jednoj vrsti posla.
Kada je reč o prirodi sezonskih poslova radnici mogu biti angažovani na nekoliko dana, ili nekoliko meseci, a to zavisi od prirode posla. Momci se obično odlučuju za fizičke poslove, za koje su dnevnice u proseku do 2.500 dinara, dok devojke radije biraju promoterske poslove, ili one u ugostiteljstvu.
Nije zanemarljiva ni potražnja za „lakšim“ poslovima, kao što su: deklarisanje robe, administrativni poslovi, rad u butiku, slaganje robe i sl. Tokom leta poslodavci u velikoj meri traže prodavce sladoleda, voća i povrća, međutim mladi se na ove poslove slabo odazivaju.
Malobrojni se odlučuju za branje voća, za šta je dnevnica svake godine sve veća, a za mesec dana rada može se zaraditi znatno više od prosečne plate. Ove godine poslodavci su nezadovoljni, jer dnevnica od 45 evra za branje trešanja mladima u Srbiji nije dovoljna, pa za taj posao uglavnom angažuju Rumune. Deficit je berača i kada je branje drugog voća u pitanju, pa je dobra dnevnica često nedovoljna.
Spremačice, sobarice i šankeri imaju gotovo siguran posao tokom letnje sezone. Ugostiteljski radnici uglavnom letnju sezonu provode na popularnim turističkim lokacijama, tako da poslodavci u gradovima moraju da ponude konkurentnu platu.
Sve više mladih je zainteresovano za posao dostavljača, jer za to nije potrebno ispuniti mnogo uslova. Taj posao obično obavljaju oni od 20 do 50 godina, ali tokom letnje sezone ne libe ga se ni mlađi. Uglavnom je primamljiv mlađima, jer se radi o fleksibilnom radnom vremenu, koje im omogućava da sami organizuju smenu.
Sezonski poslovi koje studenti najčešće prihvataju su: pomoćni radnici, utovar, istovar, šankeri, vozači, konobari, sobarice itd.
Pored pomenutih poslova mladima su posebno privlačni online poslovi, verovatno zbog toga što nemaju obavezu da napuštaju svoj dom. U velikom broju slučajeva nude usluge kao što su prevodi, časovi za mlađe, pisanje seminarskih radova i slični poslovi. Ovu vrstu poslova mogu raditi i tokom cele godine, a najveća mana je to što ovakvih ponuda ima puno, dok je potreba za njima na tržištu mala.
Mladima su godinama posebno interesantni poslovi na destinacijama popularnim za letovanje. Na taj način spoje zadovoljstvo i posao, tako da maksimalno mogu da uživaju i tokom slobodnih dana. Dnevnice na tim mestima su znatno veće, a jedina mana je što su tokom boravka u obavezi da plaćaju smeštaj, mada postoji mogućnost i da to obezbedi poslodavac.
Svake godine potražnja poslova od strane mladih u Srbiji je na zavidnom nivou, a dijapazon zanimanja je širok, tako da imaju dosta izbora. Iz omladinskih zadruga navode da posla ima za sve koji hoće da rade, dok se za kratko vreme tokom leta može zaraditi solidna suma novca. Sve je više i srednjoškolaca koji žele da rade tokom letnjeg raspusta i na taj način oslobode roditelje troškova. Međutim, za mlađe od 18 godina zakon obavezuje da je neophodan pristanak roditelja za njihovo radno angažovanje, dok se radni odnos može zasnovati sa osobom koja ima najmanje 15 godina. Sa druge strane, ukoliko poslodavac prekrši bilo koju odredbu zakona mora platiti kaznu od 600.000 do 1.500.000 dinara.