Šta vas čeka kad promenite posao?
Svaki početak je (uglavnom) težak i dolazak na novo radno mesto, u novu kompaniju ili firmu neminovno nameće milion pitanja – da li ću se snaći u (n)ovom kolektivu, kako će me prihvatiti i šef i kolege, da li sam ja uopšte za ovaj posao… I dok se misli o snalaženju roje, pritisak skače i temperatura raste, jedan osmeh “domaćina”, baš kao u reklami, može da promeni sve i da učini mnogo toga pozitivnog.
Ako vam ova situacija zvuči poznato i ako ste baš vi planirali da menjate posao, Halo oglasi će vas ukratko provesti kroz to kako moderne kompanije dočekuju novi kadar. Odnosno, šta je to što vas najverovatnije očekuje, ukoliko prelazite u kompaniju sa izraženom korporativnom kulturom.
Uloga “domaćina”
Dobrodošlica i uvođenje u posao i novo radno okruženje nije samo stvar opšte kulture i pristojnosti i zato brojne kompanije i firme imaju edukovane mentore, odnosno domaćine čiji je posao da obezbede da se novi član tima u što kraćem roku adaptira na novu sredinu i takođe, u što kraćem roku, dostigne ono što se od njega očekuje, a to je željeni nivo produktivnosti. Mentor će biti taj koji će mu u prvim mesecima biti u potupnosti na raspoalganju za sve pitanja i nedoumice u vezi sa radom.
Počinje se, očekivano, od toga da se novozaposlenom pokaže da je kompanija u koju se zaposlio baš ta za koju vredi raditi, zatim sledi obilazak sektora ili odeljenja, ukoliko ih ima, upoznavanje sa saradnicima, strategijom kompanije. Ukoliko je to moguće, mentor će pružiti i informacije o mogućnosti usavršavanja i napredovanja, a posle određenog vremena, odnosno nekoliko meseci, uslediće tzv fidbek intervju. Novi član tima svakako neće biti uskraćen ni za one informacije koje ne spadaju u prioritete kao što su – gde se nalazi sala za sastanke, posebna odeljenja, kopir aparati, kuhinja, toalet, garaža... Sve je to deo Onboardingprograma kojima kompanije sve češće pribegavaju, nastojeći da ne bude stereotipan, već da novom radniku pruži podršku u prvim, najčešće i ključnim danima u novoj firmi.
Firme imaju i “badija”
Pored treme, koja u najvećem broju slučajeva prati prvi radni dan, novozaposleni može da naiđe i na druge probleme, najčešće nenamerne, kao što je prekomerna količina informacija koja mu se “saspe” u veoma kratkom vremenskom periodu, brojni raznovrsi formulari koje mora baš tada da popuni, informacije koje od njih traže menadžeri, jer su baš one neophodne da bi mogao da započne posao. Uz sve to, novi član firme na svoja pitanja uglavnom ne stigne da dobije odgovore, iako su baš ta pitanja njemu od ključne važnosti.
Da ne bi bilo sve baš tako konfuzno i prebukirano, novajlija pored mentora, koji je njegov direktni rukovodilac i koji će mu bar u tim prvim danima biti najveća podrška, vrlo brzo može u pojedinim firmama da dobije i tzv badija, odnosno kolegu koji će mu pomoći u socijalnom integrisanju i prilagođavanju. Da bi efekti bili postignuti što pre, “badi” najčešće radi u istom timu, odavno je zaposlen u kompaniji i jako dobro poznaje sve zaposlene. Možda bi neko rekao da je preterano i nepotrebno, ali sitni poklončići novom kolegi, kao što su rokovnik, hemijska olovka, čokoladica, agenda…, uvek ostave dobar utisak.
Priručnik za zaposlene
Poslovanje 21. veka ništa ne prepušta slučaju i HR timovi ozbiljnih kompanija sve do detalja promisle i razrade, pa tako mnogi od njih imaju program prijema novih zaposlenih, sa precizno definisanom procedurom. U okviru tog programa najčešće je priložen i priručnik za zaposlene koji služi da zaposlenog na lak i jednostavan način uputi u pravila rada koja postoje u kompaniji. Taj priručnik uglavnom sadrži i kratak opis kompanije, njen istorijat i obeležja, vlasničku strukturu, delatnost, organizaciju, informacije o uslovima rada, radnim satima, korišćenju godišnjeg odmora, bolovanju, pravilima za korišćenje službenih automobila, mobilnih telefona, interneta, i-mejla, procedurama disciplinskih i žalbenih postupaka, mogućnostima za usavršavanje i napredovanje zaposlenih, brizi o zdravlju zaposlenih i zaštiti na radu. To je veoma važan element prilikom prelaska u novu firmu, jer su česte situacije da novozaposleni, po inerciji, prenese kod novog poslodavca praksu iz prethodne firme. Zato je priručnik koristan, kako bi, u neku ruku, tokom prvih meseci rada, služio kao podsetnik, jer je sve što je neophodno pisalo na jednom mestu.
Kodeks ponašanja
Kodeks ponašanja i poslovne etike, s druge strane, koji takođe pripreme HR-ovi, definiše opšte principe ponašanja u kolektivu, odnose sa klijentima, poslovnim partnerima i strankama, međusobne odnose zaposlenih, poverljivost i poslovne tajne, kulturu ponašanja i odevanja, pozdravljanje i oslovljavanje, izgled poslovnih prostorija i radni ambijent kao i odgovornost zaposlenih za nepoštovanje kodeksa.
Prijem novih ljudi u radni kolektiv ima mnogo benefita koji se ne odnose samo na novozaposlenog čija karijera dobija na značaju. Na dobitku je i poslodavac, jer tada, po zakonu, ima pravo na izvesne poreske olakšice.