Stolari kao zanatska elita – tražnja velika, interesovanja nema
Živimo u vremenu visokih tehnologija, računara, rada na daljinu, novih poslova i svega onoga što nam je donela digitalizacija i modernizacija. Novi trendovi prelili su se na sve sfere, pa i na tržište rada, koje nezaustavljivo napreduje, menja se potreba za profesionalnim profilima, a mladi se, čini se najlakše, okreću tim savremenim zanimanjima, koja se rade “na klik”, od kuće i iz fotelje. Uz sve dobre strane društvenog napretka, neminovno se postavlja pitanje šta je sa tradicionalnim poslovima, poput stolarskog zanata. Na žalost, interesovanje za usavršavanje ove veštine sve je manje, a dobar stolar postaje polako „retka zanatska zverčica“ odnosno zanatska elita.
Stolari, polako ali sigurno, postaju deficitarni. Ono što otežava čitavu priču, jeste činjenica da su majstorska zanimanja ipak i dalje potrebna, iako je takvog, stručnog kadra, usled manjka interesovanja mladih za te poslove, sve manje. Praksa pokazuje da potražnja za njima ne jenjava.
Kako postati stolar?
Po završetku osnovne škole budući stolari mogu da nastave trogodišnje školovanje u srednjim stručnim školama, a ukoliko su to već odrasli ljudi koji žele da promene zanimanje, prekvalifikacija je moguća pod istim uslovima. To znači da posle završenog trogodišnjeg smera, smer za prekvalifikaciju takođe mora da bude trogodišnji. Naravno, tu ne mora da bude i kraj školovanju, jer je put ka fakultetskoj diplomi otvoren po završetku četvrtog stepena za tehničara za obradu drveta. Na Šumarskom fakultetu može se steći diploma Inženjera tehnologije, menadžmenta, projektovanja nameštaja i proizvoda od drveta, a visoko obrazovanje omogućava rad na rukovodećim pozicijama u industriji nameštaja obrade drveta.
Da bi srednjoškolac koji je završio školu za, na primer, obradu drveta i postao tehničar za oblikovanje nameštaja i enterijera postao majstor, potrebno je mnogo muke, truda, rada i učenja. Stolar najčešće radi u proizvodnim halama, zanatskim radionicama, u stanovima ili kućama. Njegov alat je raznovrstan - lenjir, olovka, marker, libela, strug, brusilice, heftalice, glodalice, dleta, turpije, testere, ali i rad na savremenim CNC mašinama. Sav taj alat koristi u izradi, sklapanju, montiranju ili popravci različitih predmeta od drveta i pločastih materijala (prozori, vrata, nameštaj…). Iako i u ovoj branši ima „modernih elemenata“ interesovanje je svakako sve manje iz godine u godinu, pa se tako, prema dostupnim informacijama, u odeljenjima koja su nekada imala 30 učenika, sada upisuje upola manje, dok su neke škole trajno prestale da školuju taj kadar.
Dobar stolar mesečno zaradi i do 2.300 evra
Ali, da se vratimo sadašnjoj situaciji na tržištu. Mnogo majstora iz različitih oblasti, pa tako i stolari, već su u godinama, na kraju svojih karijera i sve manje je onih koji će ih naslediti, kome će preneti znanje i iskustvo. Pred svaku građevinsku sezonu poslodavcima nedostaju, pored ostalih, i stolari i dok statistika pokazuje da radnika ima, poslodavci tvrde da ih je teško naći. Razlog leži u tome što poslodavci tvrde da, ukoliko povećaju plate, nemaju računicu u poslovanju, dok su istovremeno ti poslovi mnogo plaćeniji u inostranstvu. Prema dostupnim podacima, u Srbiji dobri majstori, među kojima su i stolari, mogu da zarade od 1.500 do 2.300 evra mesečno, a u inostranstvu najmanje duplo. To je glavi razlog što se najveći broj pravih majstora odavno iselio uglavnom u zemlje Zapadne Evrope iako i zemlje u okruženju postaju sve atraktivnije.
Restauratori su više „fensi“
Ako je i tačno da stolarski posao nije dovoljno “fensi” za današnje srednjoškolce, možda neka druga, srodna zanimanja kao što je izrada čamaca, bačvi…, a sve vidljiviji na tržištu su i restauratori, majstori za umetničku stolariju i restauraciju antikviteta, jer kako mnogi tvrde, nov i jeftin nameštaj može sebi da priušti skoro svako, ali je pitanje koliko će trajati. Starinski nameštaj pored kvaliteta poseduje i šmek, a restauracija mu doda osvežen izgled i sjaj.
Ipak, za sve je neophodna želja da se „radi rukama“, ali i prostorna mašta, umetnički ukus, jasna koordinacija pokreta. Ključ uspeha je takođe i u strpljenju i velikom znanju o drvetu.
A ako ste stolar i tražite ili biste promenili posao pogledajte oglase na našem sajtu.