Strah od otkaza i kako ga prevazići
Već duže vreme niste zadovoljni na poslu? Ne želite više da radite posao koji radite, ali nemate hrabrosti da se otisnete u nepoznato? Odluka o tome da date otkaz nije laka i jednostavna. Halo oglasi Posao će pokušati da vam olakšaju da u trenutku kad razmišljate o otkazu, prelomite na neku od strana.
Nije rešenje da stalno budete nezadovoljni, ali nije lako ni skupiti hrabrost i reći – dosta! Realno je da na poslu provedemo najmanje osam sati dnevno, a kad se uzme u obzir da u proseku i spavamo osam sati, to znači da u proseku provedemo trećinu dana na poslu. Promena, međutim, nije jednostavna. Prvo što bi trebalo da se zapitate, jeste, koliko ste srećni na radnom mestu i da li nešto možete da uradite da to promenite. Nekada je dovoljno i samo da promenite stav i da situacija počne da biva drugačija. Ali, ukoliko ništa ne urodi plodom, potrebne su „drastičnije mere“. Sad dolazimo do trenutka kada je potrebno savladati strah.
Izvadite CV iz „fioke“
Ukoliko niste dugo tražili posao, vreme je da se prisetite nekih osnovnih stvari. Najpre, izvucite svoj stari CV i unesite u njega nova znanja i veštine koje ste u međuvremenu stekli. Predstavite se poslodavcu u najboljem svetlu. Ne zaboravite da u CV istaknete sve one veštine koje su važne za pozicije za koje ćete konkurisati. Nemojte svakako preterati, jer detaljna objašnjenja slede na razgovoru za posao, za koji bi takođe trebalo dobro da se pripremite.
Morate znati šta hoćete
Najbolje je da tačno znate da li biste radili isti ili sličan posao, jer kad imate cilj, naći ćete i način da ga ostvarite. I nije reč samo o poziciji, promena posla je prilika da ispravite neke stvari koje su vam smetale na prethodnoj poziciji. Zato napravite plan kog ćete se držati, a koji se odnosi na definisanje uslova, visine plate i ostalih faktora koje očekujete na novom poslu.
Plata ili atmosfera
Neki menjaju posao zbog niske zarade, a neki zbog loših međuljudskih odnosa u firmi. Morate da znate šta je vama važnije i da na tome insistirate kod budućeg poslodavca. Krajnji cilj je da budete zadovoljni na novom poslu. Ukoliko vam je potrebna dobra radna atmosfera raspitajte se o kompaniji. Ukoliko su loši odnosi – neko će vam sigurno reći. Nemojte prelaziti sa loše na lošiju poziciju. Sa druge strane, lakše je ako vam je motiv zarada, jer ćete to odmah dogovoriti s budućim poslodavcem.
Razivijajte znanja
Promena posla podrazumeva da morate da se ponovo dokazujete. Zato stalno radite na sei i razvijajte nova znanja i veštine. Neka vam u fokusu budu primenjiva znanja koja će vam pomoći u radu. Možete ih steći kroz dodatne edukacije, kurseve, online kurseve. Svaki poslodavac će ceniti što se trudite da naučite nešto novo. Mnoge kompanije su u stalnoj potrazi za kadrovima koji brzo uče i prilagođavaju se. Postanite takav kadar.
Kontakti
Bez dobrih kontakata i preporuka vaših kolega, teško ćete naći odgovarajuću poziciju. Bilo bi sjajno i da razgovarate sa ljudima koji već rade na pozicijama koje vas interesuju i da se povezujete. Što više „lepih reči“ o vama, i pre ili kasnije, pravi poslodavac će obratiti pažnju.
Zašto je sve ovo važno?
Ukoliko u glavi razdvojite sve ove stavke, to će pozitivno uticati na tremu, odnosno smanjiće vaš strah. Kroz sve ove faze, nepoznato će postati polu-poznato, i hrabrije ćete se upustiti u davanje otkaza i traženje novog posla. Idealno je da najpre nađete novi posao, pa tek onda napustite postojeći. Zapamtite, samopouzdanje je važno. Strah samo smeta i škodi. Zato je naš savet – napravite dobar plan, napravite sebi poziciju da možete tražiti novi posao – i samo hrabro napred!