“Tajni Deda Mraz” – novi običaj privatnog sektora
Privatni sektor u Srbiji polako preuzima dobru praksu svetskih kompanija i kada je reč o zabavi zaposlenih, pa i, nazovimo to tako, praksom koja dolazi “odozdo” i nisu je predložili šefovi. Zanimljivo je da je sve više kompanija u Srbiji, čiji su zaposleni počeli jedni drugima da kupuju novogodišnje poklone, odnosno da organizuju igru “Tajni Deda Mraz” ili “Secret Santa”.
Na stranu to što brojne kompanije unose pred novogodišnje praznike jelke, ukrase, svetiljke i drugu dekoraciju, to je nešto što je za naše podneblje uobičajeno. Međutim, pokloni koje zaposleni kupuju jedni drugima, to je već nešto što nije uobičajeno, više je preuzeto iz drugih zemalja.
O kakvoj tradiciji je zapravo reč? Sam naziv igre dovoljno upućuje na suštinu. Reč je o tome da svaki zaposleni bude “Deda Mraz” svom kolegi kojeg je slučajno izvukao iz činije. Na papiriće se ispišu imena svih zaposlenih, papirići se stave u činiju i svako izvlači sebi osobu kojoj će biti “Deda Mraz”, odnosno, kojoj će kupiti poklon. Naravno, nije dozvoljeno da se govori do same razmene poklona ko je koga izvukao.
U nekim kompanijama odu i korak dalje, pa pogađaju ko je čiji tajni “Deda Mraz”, ali su češći slučajevi da ovaj deo izostane.
Prednosti i mane
Ono što može da bude neprijatno, jeste što treba odrediti taman toliki iznos da poklon bude adekvatan – ni previše ni premalo. Tu granicu je teško naći, pa onda organizator ove zanimljive igre često ograniči zaposlene na određeni novčani iznos. Neka istraživanja su pokazala da zaposleni mogu da osećaju veliki pritisak, posebno ako izvuku nekoga od nadređenih za ovu igricu.
Sa druge strane, psiholozi smatraju da ova igra može biti neka vrsta tim bildinga i da, ako se dobro sprovede, može da pomogne da se zaposleni međusobno zbliže. Naime, otuđenost zaposlenih, kako kažu, može negativno da utiče na produktivnost kompanije i zato je svaki inovativan način zbližavanja u pozitivnoj atmosferi za kompanije dobrodošao.
Koji poklon je pravi?
Ako niste imali sreće da izvučete nekoga koga poznajete, imaćete problem da ocenite koji je poklon pravi za kolegu kojeg ne poznajete. Možemo da pomognemo samo sugestijom da razmislite kako izgleda kancelarija te osobe, jer je tu moguć odgovor na vaše pitanje.
Na primer, ako kolega ili koleginica voli ramove za fotografije, možda je to pravi poklon. U zavisnosti od radnog okruženja, možda ćete bolje moći da procenite da li je bolji poklon šolja sa porukom, usb memorija, dobra knjiga, saksija sa cvećem...
Ko je prvi smislio“štos”sa “Deda Mrazom”?
Postoje i dalje nesuglasice oko toga ko je prvi počeo sa ovom igrom. Neki tvrde da je “Tajni Deda Mraz” izdanak nemačke kulture i da je nastao u toj zemlji. Drugi tvrde da je ideja našla put do Zapadnog Balkana iz skandinavskih zemalja i njihove tradicije. Čiji god da je ovaj “štos”, čini se da je našao plodno tlo i u našim kompanijama. Ako mislite da će ova zanimljiva igra da vas zbliži sa kolegama, samo napred, pokušajte.