“Tricky” pitanja i neverbalna komunikacija aduti poslodavca na razgovoru za posao
Odabrati pravog čoveka za odgovarajuće mesto u firmi nije jednostavno, jer čarobna formula ne postoji, a mnogo toga se stavlja na kocku. Zato poslodavac neretko mora i sebi da postavi pitanje - da li bih ja uopšte voleo da radim u istoj kancelariji sa njim/njom? A moj tim? Ako je odgovor na ta pitanja potvrdan, onda bi to mogla biti prava osoba za posao u vašoj firmi. Međutim, to je tek početak.
Stručna terminologija, “tricky” pitanja, reakcija na stres… samo su neka od oružja poslodavca koje čekaju kandidata pošto je prošao prvu fazu eliminacije, a to je selekcija najčešće desetine prijava koje su pristigle na konkurs za posao. U njima je svaki detalj važan, jer o kandidatu govori mnogo toga, iako to na prvi pogled ne mora da bude očigledno – da li je poslao jedno u nizu motivacionih pisama koje je pronašao na internetu ili ga je sam napisao, uložio trud, promislio svaku rečenicu. Selekcija tih prijava je prvi korak, a zatim sledi onaj važniji, razgovor sa budućim šefom pored koga je najčešće i HR menadžer firme. Taj intervju može da bude presudan za obe strane, a ovoga puta u našem fokusu je poslodavac.
Za mnoge poslodavce veoma je važna činjenica da li je kandidat završio privatni ili državni fakultet i državni neretko ima blagu prednost koja, međutim, ne mora da bude i presudna. Ukoliko je diploma stečena na privatnom fakultetu, ono što može da bude presudno jeste da li je kandidat do nje stigao u roku, odmah po završetku srednje škole ili kasnije, kada je već počeo da radi.
Za oštro oko poslodavca i iskusnog menadžera ovaj drugi je neretko pravi izbor, jer je najčešće reč o dobrom profesionalcu koji je u nešto zrelijim godinama završavao visoke škole pošto su promene u poslovnoj politici njegove pređašnje firme dovele do toga da mu je neophodna diploma za posao koji već obavlja. Ukoliko se pojavi više kandidata sa istim kvalifikacijama i radnim kvalitetima za jedno radno mesto, poslodavac ima mehanizam i za to – dodeliće im zadatak koji moraju da reše i na sledećem razgovoru, posle prezentacije dileme više neće biti. U zavisnosti od vrste posla poslodavac obraća pažnju i na karakterne crte budućeg zaposlenog, da li je miran, staložen, temeljan, temperamentan, da li u odgovorima koristi floskule ili misli svojom glavom. To znači da je za budućeg baknarskog službenika, na primer, izuzetno važno da bude staložen i temeljan, a za prodavca strpljiv i uporan.
Kada na red dođe razgovor sa HR menadžerom, on posegne za svojm arsenalom, od biografije koje je kandidat prethodno poslao na internt adresu. Pitanja za razgovor koncipira prema CV, a neka od njih su: šta vam je važno u poslu, zašto baš to i šta još, šta više volite da dobijete - konkretan zadatak ili… (tu dobija signal da li je kandidat proaktivan ili reaktivan), ali mu ne promiče ni to da li u rečenici češće koristi zamenicu “ja” ili “mi”. Pitanje odgovora na stres takođe je veoma važna stavka i HR menadžer jasniju sliku na tu temu dobija nakon pitanja – šta vam je teško ili šta vam zadaje problem u poslu, koje su vaše tri najjače osobine, kako ste reagovali kada ste pogrešili, šta biste promenili u dosadašnjoj karijeri i zašto…
Pitanja se nižu, a izvori tvrde da skoro niko nije izbegao ni sledeća: zašto bismo trebali baš vas da zaposlimo? Koje biste veštine doneli na ovaj posao, koje drugi kandidati nisu u mogućnosti da pruže? Koje su vaše slabosti? Zašto želite da radite ovde? Kad ste bili najzadovoljniji na svom poslu? Koliku početnu platu očekujete?
I dok lagano teče razgovor o poslu, možda i opštim stavovima kandidata prema životu, zajednici u kojoj živi, etici, dnevnoj politici, nesvesno traje i neverbalna komunikacija. Istraživanja kažu da je stisak ruke oko 70 odsto utiska koji ostavljamo na ljude koje upoznajemo na poslovnim sastancima. Odlučan i čvrst stisak, smirena gestikulacija, fokusiran pogled prema sagovorniku, odnosno poslodavcu, sve je to prvo utisak koji se teško popravlja. Zato je važan i poslodavcu i kandidatu za posao, a odluka o jednom od najvažnijih životnih pitanja, kao što je zaposlenje, uslediće pošto poslodavac i HR menadžer ukrste rezultate svojih testova.