Više novca za porodilje
Buduće majke više neće biti u obavezi da imaju osamnaest meseci radnog staža kako bi tokom porodiljskog dobijale veća primanja, već će im u obračun ulaziti i vreme provedeno na trudničkom bolovanju.
Prema odluci Ustavnog suda porodilje će dobijati znatno veću naknadu za period od dvanaest meseci, dok žene koje su se porodile u poslednjih šest godina imaju pravo da traže obeštećenje.
„Po Zakonu o radu koji tretira ovu oblast, sva plaćena odsustva, pa i bolovanja, obračunavaju se i isplaćuju na osnovu proseka u zadnjih dvanaest meseci, što nije korektno i znatno umanjuje visinu zarade u tom periodu“, objašnjava potpredsednik Samostalnih sindikata Srbije, Zoran Mihajlović.
On ističe i da se na isti način obračunava regres za odmor i visina zarade u vreme provedeno na odmoru. Ističe da bi sve žene koje su imale više od 18 meseci staža pre trudničkog bolovanja, koji ne mora da bude neprekidan, trebalo da se obrate svojim lokalnim samoupravama ili Sekretarijatu za dečju i socijalnu zaštitu, kako bi dobile obeštećenje.
Značajna odluka Ustavnog suda koja menja život porodiljama
Ustavni sud je odlučio da se naknada za porodiljsko i negu deteta nije dobro računala kao prosek primanja u poslednjih osamnaest meseci ali počev od meseca pre otpočinjanja trudničkog bolovanja. Zato se sada naknada računa kao prosek primanja za poslednjih osamnaest meseci ali računajući i trudničko bolovanje.
„Mogu da kažem da je meni odluka Ustavnog suda olakšala sve, jer sam ja jedna od tih trudnica koje su u trenutku otvaranja trudničkog bolovanja imale samo dvanaest meseci rada u kontinuitetu. To znači da bih ja ukoliko bi bilo po onim starim propisima, za porodiljsku nadoknadu imala neka minimalna primanja u skladu sa nekim minimalcem jer nemam osamnaest meseci rada. Ovako ću u aprilu kada otvorim porodiljsko, mesec dana pred porođaj imati naknadu iste visine kao što mi je i trudničko, tačnije kolika mi je bila plata”, kaže novinarka na trudničkom bolovanju, Ana Silađi.
Ona napominje i da je njena trudnoća bila rizična, zbog čega je svoje trudničko bolovanje morala ranije da započne: „U starom principu smatram donekle da su bile diskriminisane žene. Moja trudnoća je procenjena kao visokorizična i dobila sam preporuku doktora da se ne izlažem stresu da ne idem na posao, dobila sam terapiju”.
Kako objašnjava Silađijeva, žene koje nisu imale osamnaest meseci dobijale su minimalac, što znači da će novi način obračuna porodiljske naknade značiti dosta budućim majkama: „U periodu porodiljskog bolovanja žene su izložene velikim troškovima, jer pored osnovnih sredstava za život tu su i stvari za bebu, kao što su posebna hrana, pelene, kašice, kozmetika i ostalo, zato im je svaki dinar od velikog značaja”.
Ovakve mere su od velikog značaja za sve žene koje su radile na ugovoru o privremeno povremenim poslovima, a poslodavac ih je primio u stalni radni odnos mesec iil dva pre bolovanja. Njihova mesečna plata je bukvalno iznosila po par hiljada dinara, a sa novim merama ovaj iznos biće znatno veći.
Izmenama zakona svaka majka, koja je pre otvaranja porodiljskog bolovanja primala platu manju od minimalca, ima pravo da od otvaranja porodiljskog dok beba ne napuni tri meseca prima najmanje minimalnu zagarantovanu zaradu u Srbiji. Taj iznos važi i za one majke koje su pre porođaja bile nezaposlene.
Ipak, mišljenja o takvoj odluci Ustavnog suda su podeljena: „Ustavni sud je donekle ovom presudom ispravio ovu nelogičnost, ali ne do kraja. Smatram da se, kada se radi o trudničkom bolovanju ono treba isplaćivati bez umanjenja, tačnije u visini zarade koju bi trudnica ostvarivala da radi puno radno vreme“, ističe Zoran Mihajlović iz Samostalnih sindikata Srbije.
Šest meseci za obeštećenje
Zahtev za obeštećenje žene će moći da podnesu u roku od šest meseci od dana stupanja odluke Ustavnog suda na snagu, ali se i dalje čekaju propisi nadležnog ministarstva kojim će se ustanoviti detalji za dalje postupanje.
„Primanja u trudnoći iznosila su kao prosek plata za dvanaest meseci koliko je primljeno, a za porodiljsko je bilo osamnaest meseci, dok žene koje nisu imale osamnaest meseci rada dobijale su minimalac, što znači da će nam novi način obračuna značiti dosta, zaključuje trudnica Ana Silađi”.