Za radnike iz Srbije biće sve više posla u Sloveniji
Vasja Čretnik, direktor marketinga i prodaje
Moja menadžerska priča
Za radnike iz Srbije biće, kako stvari stoje, sve više posla u Sloveniji. Kako se očekuje, sada kad je od septembra na snagu stupio bilateralni sporazum između vlada dve zemlje, u Sloveniji će biti zaposleno oko 20.000 radnika iz naše zemlje. Najtraženiji kadar u Sloveniji je, razume se, u ugostiteljstvu.
Kako kaže sagovornik Halo oglasa Posao, VasjaČretnik, koji je direktor marketinga i prodaje Terme Olimia, trenutno je veliki manjak kadrova u Sloveniji i to posebno u sektoru turizma, dakle ugostiteljstva i tome slično.
„Tih kadrova i profila u Sloveniji jednostavno nema, i zato ih tražimo u inostranstvu, pa i u Srbiji“, kaže Čretnik za Halo oglase Posao.
Prema njegovim rečima,Terme Olimia već zapošljava sezonske radnike, gde su vrata otvorena i kadrovima iz Srbije.
„I sada zapošljavamo sezonske radnike. Najčešče imamo potrebu za konobarima, spasiocima za bazene i redarima na atrakcijama u Aqualuni, znači na bazenima i u ugostiteljstvu. Kada je reč o kvalifikacijama za spasioce, potrebno je da imaju važeću licencu i ispit iz prve pomoći, dok je za ostale potrebno da imaju bar neko iskustvo u sličnim poslovima i da su odgovorni i spremni na rad“, objašnjava Čretnik.
Pomenuti sporazum sa Slovenijom omogućiće građanima Srbije da ubuduće radnu dozvolu dobiju na tri godine, ali su zato u obavezi da prvu godinu rada provedu kod prvog poslodavca. Ono što naše građane privlači najviše u Sloveniji, svakako je to što se prosečna plata kreće oko 1.100 evra, što je najviša prosečna zarada ako se uporede zemlje bivše Jugoslavije.
Za studente, u ugostiteljstvu se zarade kreću od početnih oko četiri evra po satu, pa na više. U Terme Olimia, naš sagovornik kaže da je studentska početna cena za rad 4,2 evra neto po satu.
„Cena može biti i viša, zavisno od zahtevnosti pozicije i obučenosti radnika“, kaže Čretnik koji je zaposlen u sektoru ugostiteljstva, u delu kojem su u fokusu velnes centri, što su zvaničnici i u Srbiji najavljivali kao buduće opredeljenje - da se srpske banje razvijaju po ugledu na slovenačke.
Kada je reč o samom biznisu, Čretnik kaže da su Terme Olimia jedna od najpoznatijih banja u Sloveniji, za koju važi da je mesto koje je po meri čak i najzahtevnijih turista.
„Potrebne su godine vrednog rada kako bi se stvorila turistička destinacija na koju turisti tokom godine često dolaze i uvek joj se rado vraćaju. Danas, turistima za uživanje više nije dovoljan samo bazen, sauna i dobar smeštaj, već je potrebno mnogo više zanimljivog sadržaja i animacija kako bi se gosti osećali prijatno i poželeli da se ponovo vrate“, kaže Čretnik koji je gotovo 16. godina u ovom poslu.
Važan adut za one koji vide ovaj biznis kao perspektivan, jesu praksa i stečeno iskustvo. To je, kaže on, mnogo važnije od formalnog obrazovanja. Karijeru je, kaže, započeo početkom devedesetih kada je kao zastupnik jedne turističke agencije vodio turiste prvo u Rumuniju, pa na Maltu, a ubrzo je dobio priliku da se oproba kao upravnik Termalnog parka Aqua Luna u sklopu Terme Olimia. Samo dve godine kasnije, preuzeo je prodaju i marketing celog rizorta.
„Formalno obrazovanje nije bilo preduslov za moj posao, nego više samo iskustvo i činjenica da sam se u organizaciji posla uvek dobro snalazio. Najbitnija je energija i želja da se posao dobro uradi, kao i organizacione sposobnosti i iskustvo“, kaže Čretnik.
U Sloveniji postoji mnogo banja i jaka je konkurencija, zato se neprestano moraju smišljati novine i zanimljivosti kako bi gosti bili zadovoljni. I to svaka kategorija gostiju. Zato, ova banja nudi bazene, brzu reku, gejzire, whirpool bazene, masaže, saune i fitnes. Ima i spoljašnji vodeni kompleks Aqualunu, koja je idealna za porodice.
„Praćenje trendova u hotelijerstvu danas je važno za uspeh u turizmu. Zbog toga je njihov cilj da budu “bar jedan korak” ispred vremena i konkurencije, za koju smatram da se nikako ne sme zanemariti, jer i oni rade odličan posao. Upravo iz tog razloga samo u poslednjih nekoliko godina mnogo znanja i energije smo usmerili na to da postanemo prvi sveobuhvatni ponuđač selfness usluga u Sloveniji“, kaže on.
Ideju selfnessa, novog trenda u svetu, jeste da se u turističkoj ponudi razvija uspostavljanja ravnoteže na fizičkom i duhovnom nivou kroz jutarnje energetske vežbe, opuštanje tela u vodi, meditaciju, terapiju glasom i slično.
Nabrajajući sadržaje Terme Olimia, ukazali smo i potencijalnim zaposlenima na koje sve izazove bi trebalo da se pripreme ukoliko bi tražili posao u Sloveniji, u sektoru ugostiteljstva. Pomenućemo još da u slovenačke banje i spa centre, najviše dolaze domaći turisti iz Slovenije, ali i iz Italije, Austrije i Hrvatske, a zatim slede gosti iz Srbije i Nemačke. Znanje engleskog jezika svakako je prednost.