Zanimanje budućnosti ili ne? Predstavljamo vam posao web dizajnera
Pojavom interneta razvila se i potreba za novim zanimanjima koja će omogućiti njegovo funkcionisanje, a mnoga od njih su se i preselila na taj takozvani virtuelni prostor. Starije generacije verovatno imaju poteškoće sa razumevanjem oglasa za posao, kao i onoga što poslodavci sve zahtevaju u njima.
Jedan od takvih zanimanja je i posao web dizajnera. Zbog toga smo odlučili da vam približimo i objasnimo čime se bavi jedan web dizajner i koliko je to zapravo traženo zanimanje u ovom trenutku.
Sigurno ste pored web dizajnera čuli i za grafičke dizajnere, čiji se poslovi umnogome razlikuju. Grafički dizajner pravi štampana rešenja za svoje poslodavce, dok web dizajneri smišljaju i kreiraju web sajtove, aplikacije, igre, tj. sve što se od njih traži a ima veze sa webom.
Kako web dizajner kreira sadržaj?
On za kreiranje sadržaja koji mu traži poslodavac koristi razne alatke. HTML je opisni jezik pomoću koga se prave sajtovi, tačnije funkcionalni deo jednog sajta. To je osnova web dizajna i svaki stručnjak ga mora znati. Pored HTML-a potrebno je poznavanje i CSS-a. To je jezik koji se koristi za uređivanje samog izgleda i formatiranja svih elemenata koji su nam dostupni na sajtu. Pored pomenutih znanja, potrebno je da bude upućen i u kreiranje fotografija, optimizacije za pretraživače, obrade i animacije.
Kada je u pitanju škola, ona nije uslov za dobro obavljen posao, već je iskustvo najviše na ceni. Sada postoje čak i srednje škole za web dizajnere, a najpopularniji su kursevi tokom kojih se može naučiti osnova, ali i nadograditi postojeće znanje. Pored toga, veliki broj web dizajnera je posao naučilo samostalno, a može se pronaći i veliki broj besplatnih lekcija na internetu.
Sa kim sarađuju web dizajneri?
Veoma bitna osobina kod web dizajnera je timski duh i spremnost za saradnju u timu. To je na ceni jer oni konstantno moraju da se konsultuju sa programerima, grafičkim dizajnerima, stručnjacima za marketing, fotografima, ilustratorima itd. Web dizajner „ispunjava želje“ svom klijentu i on prosto zavisi od komunikacije sa drugim ljudima, što znači da mora da se snađe i prilagodi u svakoj situaciji.
Kada je u pitanju zapošljavanje trenutno ovo zanimanje je veoma perspektivno. Gotovo da ne postoji firma kojoj nisu potrebni web dizajneri. Kako se ponuda preselila na web gotovo sve institucije i privatne kompanije imaju svoje sajtove za čije održavanje moraju unajmiti upravo web dizajnera. To znači da web dizajner može biti ugovorom vezan za određenu kompaniju, ali može raditi i samostalno, tj. po projektu.
Radno vreme web dizajnera
Kako je ovo prema mnogima posao budućnosti, možete pretpostaviti da se radi o fleksibilnom radnom vremenu. U mnogim kompanijama zbog obima posla web dizajneri ostaju i po osam sati na svom radnom mestu, ali može se desiti i da u kriznim situacijama rade i prekovremeno. Vremena je uvek malo, tako da su često u žurbi i rade više nego što u početku isplaniraju.
Dobra strana ovog posla je ta što uvek sebi možete da podignete cenu iskustvom, novim sertifikatima, obukama i kursevima. Takođe ukoliko posedujete znanje potrebno za grafičkog dizajnera ili se bavite tim poslom, vrlo lako se možete prekvalifikovati za web dizajnera i na taj način dobiti više poslovnih prilika i mogućnosti za zaradu.
Ako ste pak, početnik bilo bi dobro da stvarate sadržaj za izmišljenog klijenta dok se ne usavršite, a kasnije da krenete od manjih projekata dok ne steknete iskustvo za veću zaradu. Potrudite se da pomoću portfolia demonstrirate potencijalnim klijentima vaše veštine. Prilikom apliciranja za posao prilagodite i svoj CV i motivaciono pismo radnom mestu za koje konkurišete.
Nadamo se da će vam naši saveti i bliže predstavljanje ovog zanimanja pomoći da se odlučite da li želite da postanete web dizajner. Budite uporni i vredni, a u tom slučaju rezultati sigurno neće izostati. Srećno!