Započnite biznis uz podršku države
Ukoliko želite da započnete biznis ili ste ga nedavno započeli, možete i ove godine da računate na podršku države. Samo u 2019. godini, Ministarstvo privrede je za podršku za početnike i firme u početnoj fazi razvoja, obezbedilo 200 miliona dinara bespovratnih sredstava. Evo ko i kako može doći do ovog novca.
Predstavnici države više puta su isticali da im je strateški cilj da podrže preduzimljive i da će naći način da podrži one koji kreiraju sebi posao, umesto da ga traže u javnom sektoru. U tom duhu, godinama zaredom, sprovodi se program podrške za one koji žele da postanu privatnici, a za koje se već pokazalo da na tržištu teško dolaze do finansijskih sredstava. Za ova sredstva poziv je otvoren dok se novac ne potroši, a najkasnije do kraja godine.
Start ap program Ministarstva privrede podrazumeva kombinaciju granta koji može činiti 30 odsto investicije i povoljnog kredita Fonda za preostalih 70 odsto ulaganja. I po ovom programu će se odobravati veće učešće granta za firme iz nerazvijenih lokalnih samouprava – do 40 odsto ukupne investicije.
Ukoliko podnosioci zahteva, za realizaciju celokupne vrednosti projekta imaju potrebu za dodatnim kreditnim sredstvima, razliku do pune vrednosti projekta mogu da finansiraju iz dodatnog kredita Fonda.
Sufinansiranje i povoljan kredit
Praktično, to znači da će država finansirati trećinu investicije, ili čak 40 odsto u nerazvijenim opštinama, dok će ostatak novca početnici moći da otplaćuju nekoliko godina. Konkretno, Fond za razvoj, koji je partner na ovom programu, odobrava kredit sa rokom otplate od pet godina i sa grejs periodom do godinu dana. Kamatna stopa je jedan odsto godišnje ukoliko start up ima garanciju banke, ili dva odsto uz neko drugo sredstvo obezbeđenja i uz primenu valutne klauzule.
Pored 200 miliona dinara koliko je opredelilo Ministarstvo privrede na ime bespovratnog dela, Fond je za kreditni deo 466,66 miliona dinara.
Ono što je važno, jeste da iznos ukupnih sredstava koji se odobrava preduzetnicima i pravnim licima po ovom programu podrške ne može biti manji od 400.000 dinara – kreditni deo je 280.000, a bespovratna sredstva 120.000 dinara. Ili, recimo, kreditni deo od 240.000 dinara i bespovratna sredstva u iznosu od 160.000 dinara za start ap firme koje posluju u nerazvijenim lokalnim samoupravama.
Takođe, iznos ukupnih sredstava ne može biti veći od šest miliona dinara, odnosno, da kreditni deo iznosi 4,2 miliona dinara, a grant 1,8 miliona dinara.
Za nerazvijena područja odnos je sledeći: Kreditni deo može biti maksimalno 3,6 miliona dinara, dok bespovratni deo ne može preći 2,4 miliona.
Šta se finansira ovim novcem?
Ono što se po programu podrške za početnike Ministarstva privrede može finansirati, jesu pre svega ulaganja koja obuhvataju dogradnju, rekonstrukciju, adaptaciju, sanaciju, investiciono održavanje poslovnog ili proizvodnog prostora. Zatim, može da se finansira kupovina opreme, nove ili polovne, ali ne starije od pet godina. Moguće je na ovaj način finansirati i trajna obrtna sredstva, koja mogu da učestvuju najviše do 20 odsto u strukturi ukupnog ulaganja.
U Ministarstvu privrede kažu da će prednost imati zahtevi onih start apova čiji osnivači su prošli besplatnu obuku za započinjanje poslovanja po Programu Standardizovanog seta usluga za MSPP (mala i srednja preduzeća i preduzetnike), koji se realizuje preko akreditovanih regionalnih razvojnih agencija.
Ko ima pravo da se prijavi?
Preduzetnici, mikro i mala privredna društva – to su kandidati za ovu vrstu podrške u 2019. godini, ali uz uslov da su registrovani u Agenciji za privredne registre najranije u 2018. godini
Kako se prijaviti?
Najpre je potrebno popuniti zahtev za start ap kredit i zahtev za bespovratna sredstva, koji je objedinjen, a takođe popuniti i prateću dokumentaciju. Zahtevi se predaju Fondu za razvoj. Više informacija dostupno je na sajtu Ministarstva: www.privreda.gov.rs i Fonda: www.fondzarazvoj.gov.rs.
Podrška za razvoj poslovanja
Ministarstvo privrede sa Fondom za razvoj sarađuje i u sprovođenju programa koji podstiče razvoj firmi koje već posluju. Za razvojne projekte u ovoj godini obezbeđeno je 500 miliona dinara za bespovratna sredstva.
Program je kombinacija granta koji čini do 20 odsto investicije, dok preostalih 80 odsto čini povoljan kredit Fonda za razvoj. U cilju ravnomernog razvoja svih delova zemlje, Ministarstvo privrede će preduzećima iz najnerazvijenijih lokalnih samouprava odobravati i veće učešće bespovratnih sredstava – do 30 odsto ukupne investicije.