Zapošljavanje osoba sa invaliditetom
Čime se baviš? To pitanje jedno je od primarnih koje postavljamo prilikom upoznavanja određene osobe, ali zamislite kako to pitanje zvuči kada ga postavite osobi sa invaliditetom.
Da li je osobama sa invaliditetom teško da pronađu posao?
Prvobitno pitanje jeste da li je osobama sa invaliditetom teško da pronađu posao i upravo ćemo odgovoriti na isto.
Kada osoba sa invaliditetom traži posao na internetu može pronaći veliki broj oglasa za posao u kojima je tačno naznačeno da su za određenu poziciju potrebni zaposleni sa invaliditetom. Takvi poslodavci jasno daju opis posla koji bi osoba sa invaliditetom trebalo da obavlja, kako bi joj bilo olakšano da zna da li određene radne zadatke može obavljati ili ne.
S druge strane postoje različite vrste inicijativa da se osobama sa invaliditetom izađe u susret kad je u pitanju zapošljavanje. Prethodne godine pokrenut je projekat „Posao po meri“ koji bi trebalo da u periodu od naredne četiri godine u šest gradova u Srbiji osobama s invaliditetom pomogne da ostvare pravo na jednak pristup zapošljavanju. Nosilac ovog projekta je Forum mladih s invaliditetom, uz podršku Fondacije "Ana i Vlade Divac", Caritasa Srbije, Smart kolektiva i Centra za nezavisni život osoba s invaliditetom.
U pitanju su gradovi Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Beograd, Valjevo i Niš u kojima će se nalaziti kancelarije i obučeni savetnici koji će osobama sa invaliditetom pružati podršku u zapošljavanju.
„Savetnici će pružati podršku osobama sa invaliditetom da se informišu, da ih savetuje, da organizuje različite vrste radionica, obuke. Zahvaljujući projektu mi ćemo da obezbedimo sredstva, različite vrste obuka i prakse karijernog vođenja, savetovanja i slično“, objašnjava Jovana Krivokuća-Milovanović iz Foruma mladih s invaliditetom.
Plan osnivača ovog projekta jeste da do jula 2026. godine 1.500 osoba s invaliditetom unapredi veštine potrebne za zapošljavanje. Takođe, cilj je i da se unaprede kapaciteti i da do 200 vojnih poslodavaca zaposli osobe s invaliditetom.
Upravo ovakvi projekti, jedan su od načina da se osobama sa invaliditetom omogući zapošljavanje ali i usavršavanje u pojedinim oblastima.
Obostrana korist kao podsticaj
Kako bi se poslodavci podstakli na zapošljavanje osoba sa invaliditetom, Nacionalna služba za zapošljavanje objavila je niz beneficija koje bi određene firme dobile prilikom zapošljavanja ove društveno osetljive grupe.
Na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje jasno su naznačeni vidovi podrške koji se pružaju pri zapošljavanju osoba sa invaliditetom, a to su: refundacija troškova podrške osobama sa invaliditetom, koje se zapošljavaju pod posebnim uslovima, subvencija zarade za osobe sa invaliditetom bez radnog iskustva, subvencija poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih na novootvorenim radnim mestima, oslobađanje obaveze plaćanja doprinosa po čl. 45 b, subvencija za samozapošljavanje, subvencija za zapošljavanje nezaposlenih korisnika novčane socijalne pomoći, program stručna praksa u cilju sticanja uslova za polaganje stručnog ispita, program sticanja praktičnih znanja, program obuke na zahtev poslodavca, obuke za tržište rada i program funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih (FOOO).
Cilj ove vrste podrške je podsticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom i namenjena je jednako i za poslodavce ali i za osobe sa invaliditetom koje su u potrazi za poslom.
Kojim poslovima se bave osobe sa invaliditetom?
Večito pitanje jeste - koje poslove obavljaju osobe sa invaliditetom?
Vrsta posla koju će obavljati osoba sa invaliditetom zavisi pre svega od njegovih kvalifikacija. Istraživanje Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom je pokazalo da najveći broj osoba sa invaliditetom obavlja poslove u oblasti proizvodnje (čistač mašine, pakovanje, čuvar, fabrika prerade voća i povrća, fizički radnik, stovarište, magacioner i drugo), u oblasti usluga (fotokopiranje, trgovac, konobarica, šanker, prodavac), administracije (agent za nekretnine, anketar, kadrovska služba, sekretar i u oblasti komunikacija (call operater i drugo).
Razvojem novih tehnologija povećava se i broj poslova koje osobe sa invaliditetom mogu obavljati, jedan od takvih jesu i vođenje društvenih mreža, online predavanje i radionice, uređivanje sajtova, IT i druga zanimanja.
Pravo na rad jedno je od osnovnih prava i ono mora biti jednako za sve, bez obzira da li se radi o običnoj populaciji ili je reč o osobama sa invaliditetom.