Zašto je izlazni intervju važan za razvoj kompanija
Zamislite situaciju: direktor ste ili rukovodilac velike i uspešne kompanije ili organizacije i suočili ste se sa problemom koji vam se ponavlja relativno često, vaši zaposleni, naročito na menadžerskim pozicijama, napuštaju kompaniju u proseku na dve do tri godine i vi ne možete da dokučite šta je razlog tome.
Situacija koja vam se čini bezizlazna zapravo može da ima relativno jednostavno rešenje, a to je takozvani izlazni intervju, odnosno niz metoda kojima možete da saznate zašto se vaši zaposleni odlučuju za odlazak u drugu firmu. Međutim, pitanje je koliko se ta moćna alatka u upravljanju ljudskim resursima zaista i koristi.
Blagu prednost u njegovom korišćenju imaju strane kompanije, ali neretko rezultati tih razgovora, koji ne bi trebalo da traju duže od 30 do 60 minuta i mogu da se sprovedu na rezličite načine, ostanu u nekim fasciklama zaboravljeni i neiskorišćeni za dalji razvoj i poboljšanje organizacije ili, recimo, uslova rada u preduzeću, organizaciji ili firmi. A da bi se iz izlaznog intervjua dobile korisne informacije, neophodno ga je prethodno dobro isplanirati kako da se ne bi dogodilo da npr. sala za sastanke nije slobodna, konstantno zvoni telefon ili vas prekidaju kolege.
Zašto zaposleni odlaze?
I dok ozbiljni menadžeri i direktori razmišljaju kako da poboljšaju profit i poziciju svoje firme, zaposleni, odnosno budući bivši zaposleni odlazi jer, primera radi, nije zadovoljan platom i beneficijama, nedovoljno se ulaže u znanje i razvoj radnika, ne odgovara im poslovna politika. Ako zaposleni nisu zadovoljni zaradom, teško je poverovati da će ostati, ali ako nije zadovoljan rukovodećim kadrom i načinom na koji funkcioniše sa neposrednim šefovima, to je mnogo dublji problem koji bi svaka kompanija trebalo da rešava iznutra.
Zbog reputacije kompanije kao neadekvatnog mesta za rad, bez obzira na visinu zarade, ista može biti u problemu da regrutuje kvalitetan kadar. Zaposleni, dakle, često odlaze zbog loših menadžera, zato što nemaju mogućnost da se razvijaju, stalno slušaju izgovore da je nemoguće otvarati nove pozicije koje bi za njih bile napredovanje.
Koji god da su razlozi, ukoliko kompanija nije napravila poželjno radno okruženje, sasvim je moguće da će u bliskoj budućnosti imati problem s kadrovima.
Korisne informacije
Osnovni cilj izlaznog intervjua jeste da mapira razloge napuštanja radnog mesta, kako bi se ti razlozi, delovanjem menadžmenta ublažili i, tamo gde je to moguće, otklonili.
Istraživanja su pokazala da je, ukoliko je došlo do konfliktnih situacija, najbolje vreme za izlazni intervju na polovini otkaznog roka, jer su se emocije na obe strane tada već smirile, a malodušnost koja se najčešće javlja u danima pred odlazak, još nije nastupila.
Takvu vrstu intervjua trebalo bi da obavi odeljenje za ljudske resurse, ili menadžer koji je dva nivoa iznad zaposlenog, tj menadžer njegovog nadređenog. Nije dobra ideja da izlazni intervju radi direktno nadređena osoba onog koji odlazi, jer postoji ogromna verovatnoća da je ta osoba uzrok odlaska, te tako kompanija neće dobiti iskrenu povratnu informaciju o sposobnostima nadređene osobe kao šefa.
Tehnike i pitanja
Kada je reč o tehnikama, to može da bude intervju licem u lice, upitnik, telefonski razgovor. Jedan od bitnijih saveta je i - budite zahvalni za svaku kritiku koja će vam pomoći da poboljšate stanje u organizaciji, jer niko ne zna bolje od vaših zaposlenih kako je raditi u vašoj organizaciji.
Nije na odmet, takođe, navesti i nekoliko pitanja koja treba postaviti tokom izlaznog intervjua. Prvo pitanje je ujedno i najvažnije i ono treba glasi - zbog čega ste tražili novi posao? Zatim sledi niz koji ne mora nužno biti po ovom redosledu:
- Da li ste podelili svoje brige ili nezadovljstvo sa bilo kim u kompaniji pre nego što ste odlučili da odete?
- Kakav je bio odgovor?
- Da li je jedan događaj bio presudan za vašu odluku? Šta nudi ta nova kompanija i kako vas je podstakla da prihvatite njihovu ponudu?
- Šta vam se nije dopalo u našoj kompaniji?
- Kakav je bio vaš odnos sa vašim menadžerom?
- Šta bi vaš supervizor mogao učiniti da poboljša svoje veštine upravljanja?
- Šta biste preporučili da nam pomognete da napravimo bolje radno mesto?
- Da li biste preporučili kompaniju kao dobro mesto za rad svojim prijateljima i porodici?
- Da li možete da ponudite još neki komentar koji će nam omogućiti da shvatimo zašto odlazite, kako možemo da poboljšamo i šta možemo da učinimo da postanemo bolja kompanija?
Na kraju, sada već bivšem zaposlenom, poželite uspeh na novom radnom mestu. Obavezno mu zahvalite što vam je pomogao da unapredite rad i radno okruženje, jer tako i vaša kompanija raste i razvija se, težeći sve boljoj poslovnoj praksi.