Zašto su važne pojedine stavke na platnom listiću
Ukoliko niste znali, ispravićemo to odmah – topli obrok, minuli rad i regres su obavezne stavke u strukturi vaše plate. Ili ovako: Poslodavac je po Zakonu o radu dužan da vam uz platu isplaćuje i naknadu za topli obrok, minuli rad i regres. To je obavezno uračunato u neto iznos zarade, odnosno u svotu koja vam na ime plate mesečno leže na račun u banci. Sve drugo je pogrešno – odnosno, nezakonito.
Ukoliko ove kategorije nemate izdvojene na svom platnom listiću, vaš poslodavac je prekršio Zakon o radu. Idemo redom, bar za one stavke koje nisu one na koje prvo pomislite, poput naknade troška za markicu za prevoz, dnevnice za službeno putovanje, prekovremeni rad i slično.
Topli obrok
Topli obrok se birokratski naziva naknada za ishranu u toku rada i gotovo uvek je poslodavac dužan da vam ovu naknadu isplati. Podrazumeva se da je ova stavka definisana u posebnom ugovoru između vas i poslodavca. Ipak, ima situacija u kojoj to nije obavezno, ali ste u svakoj od tih situacija vi kao radnik zbrinuti.
Najčešći izuzetak od ovog pravila je da vam je poslodavac obezbedio menzu na poslu. U tom slučaju ne mora da izdvaja i novac za topli obrok. Ili, naravno, da je na neki drugi način obezbedio zaposlene po ovoj stavci. Ako nema drugog rešenja, u obavezi je da odredi iznos mesečne naknade na ime toplog obroka i da taj iznos isplaćuje uz platu.
Ono što ostavlja prostor nesavesnim poslodavcima, jeste da sami određuju minimalni iznos naknade za ishranu u toku rada. To znači da iznos bukvalno može biti bilo koji da bi se ispoštovala forma.
Nakade uz platu
Član 118 Zakona o radu predvideo je da zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa zakonom i ugovorom o radu u sledećim slučajevima:
1) za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz;
2) za vreme provedeno na službenom putu u zemlji;
3) za vreme provedeno na službenom putu u inostranstvu;
4) smeštaja i ishrane za rad i boravak na terenu, ako poslodavac nije zaposlenom obezbedio smeštaj i ishranu bez naknade;
5) za ishranu u toku rada, ako poslodavac ovo pravo nije obezbedio na drugi način;
6) za regres za korišćenje godišnjeg odmora.
Minuli rad
Nakon drame od pre nekoliko godina da li će se minuli rad računati samo kod poslednjeg poslodavca, ili za ukupne godine staža, pobedila je druga, povoljnija varijanta za zaposlene. To je važno, jer na taj način poslodavac posebno nagrađuje iskusnije zaposlene.
Pri obračunu minulog rada računa se i vreme provedeno kod povezanih lica sa poslodavcem u skladu sa zakonom.
Regres
Regres je naknada koja se zaposlenom isplaćuje kako bi se pokrio deo troškova za izostanak zbog godišnjeg odmora. I to je stavka na vašem platnom listiću. Opštim aktom kod poslodavca predviđeno je da se regres za korišćenje godišnjeg odmora isplaćuje mesečno u dvanaestinama.
Ako zaposleni da otkaz a nije iskoristio godišnji odmor, ima pravo na novčanu naknadu štete za neiskorišćeni godišnji odmor. Mada, većina zaposlenih, nakon otkaza, iskoristi preostale dane odmora, kako bi sveži prešli na novo radno mesto.