Želite veću platu? Evo kako da to ispregovarate
Ukoliko smatrate da je vreme za povišicu, a vaš poslodavac to ne primećuje, vreme je da mu vi skrenete pažnju, ali naravno, pažljivo i promišljeno. Sada na scenu stupaju vaši pregovarački talenti, a mi smo tu da vam, ukoliko niste najveštiji, u tome pomognemo.
O značaju pregovora u svetu savremenog poslovnog miljea nije potrebno posebno govoriti. Ovaj segment je ključan. Ko ume da pregovara, ne zna za ozbiljnu prepreku u poslu. A ko ne ume, može da nauči, jer su to tehnike koje se uče.
Na pitanje kako da se dogovorimo sa svojim poslodavcem, kako bi nam odobrio povišicu, nema jednostavnog i jednog odgovora, ali ima nekoliko “caka” da dođemo do kompromisa dve strane.
Sami sebe procenite
Psiholozi uvek savetuju da pre nego što se odlučite na ovaj korak, i konačno pitate poslodavca da li ima prostora za povećanje plate, najpre treba da uradite sami procenu svog učinka. To može da vam koristi, tako što će vam pojasniti sliku o sopstvenim performansama, i bićete realniji u samoproceni – da li zaslužujete povišicu ili ne.
Pitajte šefa
Prvi korak je da zapravo pitate svog pretpostavljenog kakve su šanse da se vama odobri povećanje plate. Naravno, ovaj upit potrebno je potkrepiti ostvarenim rezultatima i po mogućstvu, povećanim prihodima same kompanije Kojima ste svojim radom doprineli. Svakako poželjno je da pitate, a ne da zahtevate.A ukoliko nije saglasan, možete da pitate da li ima neki drugi predlog. Možda trenutno ne može da vam poveća primanja, ali može da vas nagradi na neki drugi način.
Pitali ste, a sada navedite razloge
Zašto baš meni podići platu? Na ovo pitanje morate uvek da imate spreman odgovor. Neki od dobrih odgovora su da ste imali više radnih zadataka i uspešne projekte iza sebe. Takođe, ako je kompanija napravila veliki poslovni uspeh, za to su zaslužni zaposleni, i zato je to momenat da, ističući ovaj pozitivan aspekt, pitate za povišicu.
Prihvatite i “ne” kao odgovor
Kada pričate sa poslodavcem o povećanju zarade, najgore što može da se dogodi, jeste da ne dobijete povišicu. Ali, to može da vam da dobru sliku o tome šta bi trebalo da uradite kako biste je dobili. Poslodavac će vam navesti razloge zašto u tom momentu ne može da vam poveća platu, a na vama je da te nedostatke uklonite, kako biste ponovo postavili ključno pitanje.
Nikada ne ucenjujte poslodavca
Ucena ne dolazi u obzir. Ma koliko da ste dobar zaposleni i da takvog nema, ovakav način će stvoriti lošu komunikaciju i nesigurnost kod poslodavca. Poželeće da se osigura još nekom osobom koja može da vas zameni. Ultimativnim ponašanjem možete samo na kratak rok da profitirate i zato je bolje da se koncentrišete na neke druge tehnike ubeđivanja.