Zlata Belotić - Dama pilot
Intervju: sportski pilot Zlata Belotić
9.9.2013.
Predstavljamo vam dvadesetpetogodišnju Beograđanku čiji je san od malih nogu bio da pilotira avionom i leti visoko iznad kancelarijskog posla, bude drugačija, bude najbolja. Paralelno sa pilotskom školom, završila je i Master studije na Saobraćajnom fakultetu, u Beogradu, smer vazdušni saobraćaj i transport, gde i vidi svoju poslovnu budućnost. Predstavljamo vam sportskog pilota, Zlatu Belotić.
„Sa nepunih godinu dana, roditelji su me odveli na aeromiting, koji je održan na aerodromu Batajnica, gde je moj tata radio kao kontrolor letenja. I danas često pričaju kako sam na velikoj terasi tadašnjeg tornja najdublje spavala onda kada je bilo najbučnije. Na istom tom aerodromu, uoči jedne Nove godine videla sam i prvog Deda Mraza, koji nam je doneo bombone iz aviona.
Kada mi je bilo deset godina, ponovo sam prisustvovala aeromitingu u Batajnici. Tada sam, gledajući avione, zamišljala da sam deo akro grupe. Tog dana sam pronašla svoju strast – letenje”.
Kako teče školovanje za sportskog pilota u Srbiji?
“Obuka sportskih pilota sastoji se iz teorijskog i praktičnog dela. Teorijski deo traje oko tri meseca i u tom periodu se stiče uvid u osnove aerodinamike, meteorologije, navigacije, operativnih procedura, vazduhoplovne medicine, vazduhoplovne frazeologije itd.
Nakon toga sledi praktičan deo na određenom tipu aviona, koji vodi instruktor letenja. Obuka se vrši na jednom od više sportskih aerodroma kod nas. Konkretno, ja sam obuku završila u aeroklubu “Aero X-3-M”, čije sedište je bilo u Novom Sadu, na sportskom aerodromu Čenej.
Kada instruktor proceni, a pošto je ispunjen broj potrebnih sati naleta, pristupa se proceduri provere znanja – polaganje ispita (teorijskog i praktičnog dela).
Tempo praktičnog dela obuke zavisi od svakog pojedinca, a samim tim i njegov prvi samostalni let, a kasnije i polaganje za dozvolu.
Naime, moj instruktor letenja Novak Novaković mi je jednom prigodom rekao da avijacija nije trka na sto metara, već maraton. Važno je stići do cilja.
U Srbiji postoji više škola koje školuju buduće pilote. Onaj ko želi da se školuje za profesionalnog pilota, može završiti SMATSA Aviation Academy (SAA) u Vršcu ili Prince Aviation u Beogradu.
Koja je razlika između sportskog i profesionalnog pilota?
„Dozvola sportskog pilota (Private Pilote Licence - PPL) je prvi korak u školovanju pilota. Vlasnik dozvole sportskog pilota ima pravo da upravlja određenim avionom, u uslovima vidljivosti zemlje. Takođe, nema prava da vrši letove u komercijalne svrhe.
Naredni koraci su ka višim zvanjima – novim dozvolama i sve većim odgovornostima. Kao što sam malopre spomenula, sve je to moguće kod nas u Srbiji.
Da li avio-kompanije pre zaposlenja traže određeni broj sati leta?
„Potreban je određen broj sati koje svaki pilot treba da ima pre zaposlenja. Konkursom za prijem u radni odnos bliže su određene reference koje pilot treba da poseduje (broj sati naleta, starost, prethodno iskustvo, zdravsteni kriterijum, znanje jezika itd).
Kako pilot može pronaći svoj prvi posao, ako nema višegodišnje iskustvo?
„Tako što će mu prvo radno mesto biti u okviru svog aero kluba (panoramski letovi, aerofoto snimanje, vuča jedrilica, bacanje letki...), a kasnije, po sticanju potrebnog iskustva i dovoljnog broja sati naleta, konkurisanjem u nekoj od avio-kompanija.
Oni koji imaju „sreće“ biće primljeni u neku avio-kompaniju koja će biti spremna da ih u okviru svoje poslovne politike doškoluje za određeni tip aviona.“
Da li je kod nas, ali i u svetu, žena pilot „tretirana“ isto kao muškarci pri odabiru za posao ili postoje određene predrasude?
“Mada pilotiranje nije tipično interesovanje za pripadnice lepšeg pola, nikada na svojoj koži nisam osetila rodne predrasude, niti bilo kakve u vezi onoga što mogu da uradim. Na primer, postoje žene koje su izuzetni akrobatski piloti.
U toku osnovnih studija, bila sam na studentskoj praksi na aerodromu Palma de Majorka, gde sam svakodnevno imala priliku da vidim “mešovite” letačke posade. Što se tiče Srbije, ovih dana su aktuelne priče o konkursima za nove pilote u našoj nacionalnoj avio-kompaniji. Odgovor ćemo saznati uskoro”, kroz osmeh je dodala Zlata.
Nadamo se, dok čitate ovaj tekst, da je naša nacionalna avio-kompanija prepoznala kvalitet i da je bogatija, ali i lepša, za jednog ovako sjajnog, ženskog, profesionalca u svom poslu. Mi Zlati želimo puno uspeha.
Izvor: Halo oglasi