Prijava podstanara i otkazni rok
Saveti za iznajmljivanje kuća i stanova (II deo)
18.7.2013.
Pošto smo se detaljno pozabavili sadržinom ugovora o zakupu nekretnine, ovaj tekst započećemo temom, koja je veoma važna za sve podstanare, a to je njihova prijava od strane stanodavca na adresi zakupljenog stana, odnosno stana u kome će živeti.
Prijava podstanara obavezna, kazne i do 50.000 RSD
“Obaveza stanodavca je da prijavi podstanara, na adresi izdatog stana i to u roku od 8 dana, od zaključenja Ugovora o zakupu, u policiji. Stanodavac to čini odlaskom sa podstanarom u mesnu policijsku stanicu ili predavanjem podstanaru neophodne dokumentacije, pa on odlazi sam tamo. Ako jedna od strana to ne učini, krši Zakon o prebivalištu i boravištu građana i rizikuje plaćanje novčane kazne i do 50.000 dinara.
Napominjemo, da su državljani bivših republika SFRJ i SRJ stranci u Srbiji (ako nemaju dvojno državljanstvo) i da ih, kao takve, morate prijaviti u policiji, na posebnom obrascu.
Za lica sa dvojnim državljanstvom, što morate posebno naglasiti prilikom prijave, važi poseban režim prijavljivanja. Kad se radi o ovim licima, posebno morate biti oprezni, prilikom izdavanja stana, odn. ugovaranja uslova i naplate depozita. Naime, ako bi se desilo da vam takav podstanar ostane dužan za zakupninu ili režiju stana i vrati se preko Drine, Save ili u Crnu Goru, teško ćete mu to naplatiti, pogotovo, ako nemate pismeni ugovor o zakupu. Onda ne bi bio kriv samo on, što vas je prevario, nego i vi, što ste mu to dopustili.
Važno je znati da je zakupni odnos između stanodavaca i podstanara građansko pravni odnos, koji sadrži obavezne (zakonske) i voljne (ugovorene) elemente. Regulisan je u Zakonu o stanovanju (ZOS), Zakonu o obligacionim odnosima (ZOO), Zakonu o prebivalištu i boravištu građana, Zakonu o održavanju stambenih zgrada i u Zakonu o porezu na imovinu građana. S tim, što se mnoge odredbe ZOS -a i ZOO primenjuju supsidijarno, odn. samo ako ih stranke nisu drugačije ugovorile. To su, pravnički rečeno, dispozitivne norme, kao, npr. odredba člana 10. ZOS-a, koji reguliše uslove i rokove za otkaz ugovora o stanovanju.
Ali, kad se radi o formi zakupnog ugovora, tu stranke ne mogu da biraju, jer je odredba člana 7. st. 2. ZOS-a izričita: Ugovor o zakupu stana zaključuje se u pismenoj formi. Takođe, odredbe Zakona o prebivalištu i boravštu građana, Zakona o održavanju stambenih zgrada i Zakona o porezu na imovinu građana su imperativne norme i ne mogu se menjati. To znači da, recimo, stanodavci ne mogu birati da li će prijaviti podstanaru adresu u policiji, da li će doprinositi u troškovima održavanja zajedničkih delova stambene zgrade, da li će plaćati porez na prihod od zakupnine, itd., jer je to njihova zakonska obaveza.
Druga je stvar, što većina njih izbegava izvršenje ovih obaveza, pa su nam fasade na mnogim zgradama prava ruina, a porez plaća samo 5% od svih stanodavaca u Srbiji. Ali, kako se kreću stvari u svetu I kod nas, neće još dugo biti tako.”
Obaveza pokazivanja dokumentacije o nekretnini
„Obaveza svakog stanodavca je da podstanaru, prilikom ugovaranja zakupa stana ili kuće, pokaže dokumentaciju o nekretnini, koja se izdaje, odnosno originalnu ispravu o vlasništvu na stanu ili o drugom stvarnom pravu na istom: korišćenje, zakup, ovlašćenje vlasnika za izdavanje, itd.
To su sledeće isprave: list nepokretnosti, ugovor o otkupu ili o kupoprodaji stana, rešenje o nasledjivanju...
Takođe, podstanaru morate pokazati sve račune iz prethodnog meseca, odnosno račun za el. energiju, vodu, telefon, gas, Infostan...
To isto se odnosi na lične karte: stanodavac mora da razmeni fotokopije ličnih karata sa budućim podstanarom, a i sa njegovim odraslim članovima porodičnog domaćinstva, ako ih ima.
Otkazni rok i iznenadni odlazak podstanara
„Prema odredbi člana 10 Zakona o stanovanju, stanodavac daje pismeni otkaz podstanaru, sa rokom od 90 dana, a u zimskom periodu (od 1. decembra do kraja februara) on iznosi 120 dana. Otkazni rok počinje da teče sledećeg dana, od dana uručenja tog pisma podstanaru. Pismeno se šalje preko Pošte, uz PTT povratnicu i stanodavac zna kad ga je podstanar primio.
Sa druge strane, podstanar daje otkaz stanovanja stanodavcu, sa otkaznim rokom od 30 dana. Ako se desi da podstanar saopšti kraći otkaz od 30 dana, treba mu ukazati na njegovu zakonsku obavezu i zahtevati od njega da stanuje kod vas do isteka toga roka ili da vam plati zakupninu i račune za taj mesec. Ukoliko on to odbije, možete podneti tužbu pred nadležnim sudom protiv njega, radi duga, ali i naknade štete.
A ako ste mu naplatili depozit, niste dužni da mu ga vratite, u ovom slučaju. Naravno, to morate prethodno ugovoriti sa podstanarem, pismeno. Zato je dobro i za stanodavca da naplaćuje depozit, a ne nekoliko zakupnina unapred , da se pridržava zakonske obaveze, o pismenom ugovoru itd. Napominjemo, da bi u ovom slučaju sud cenio okolnost, da li se podstanar iselio svojevoljno ili je bio prinuđen zbog nekog razloga, koji stoji na strani stanodavca. Inače, tužba radi duga zastareva za 10 godina, a radi naknade štete za tri godine.“
Iseljenje podstanara pre roka
Iz vaših pitanja, možemo zaključiti da je situacija gde vlasnici stanova daju podstanarima otkaze, uprkos tome, što su oni platili zakup za čitav mesec, česta pojava, pa je potrebno pravilno postupati. A evo i kako: „Svaki stanodavac je dužan da vrati deo zakupnine podstanaru, isplaćene unapred, ako on neće stanovati ceo mesec u tom stanu, pogotovu, ako nije on dao otkaz, već stanodavac njemu“, naglašava advokat i zastupnik Udruženja podstanara „Velegrad“, Mirko Mirković i dodaje, „ne može se zadržati novac koji nije zarađen, jer to ne bi bilo zakonito, ni pravično“.
Dakle, ovo bi, ukratko, bilo najvažnije, što treba da znaju stanodavci. Ukoliko se i vi suočite sa nekim od problema prilikom zakupa nekretnine, ili vas jednostavno muči neka nedoumica, pišite nam na pitanjacitalaca@halooglasi.com i mi ćemo vam, kao i do sada, uz stručnu i pravnu pomoć, veoma brzo odgovoriti.
Izvor: Halo oglasi