Hipoteka i njeno aktiviranje
15.8.2013.
Usled velike ekonomske krize koja je pogodila čitav svet, pa i Srbiju, nije strana situacija da posle određenog broja godina i redovnog plaćanja stambenog kredita ljudi više nisu u mogućnosti da redovno ili skoro uopšte plaćaju rate bankama, pa vremenom dolazi do aktiviranja hipoteke. Postavlja se pitanje šta se zapravo tada dešava?!
„Hipoteka, predstavlja založno pravo na nepokretnosti, koje ovlašćuje poverioca da ako dužnik ne isplati dug o dospelosti, zahteva isplatu potražvanja obezbeđenog hipotekom iz vrednosti nepokretnosti, bez obzira u čijoj svojini se nepokretnost nalazi“, naveo nam je vlasnik agencije za nekretnine „Activa“, Vladeta Marinković.
Hipoteka nastaje upisom u nadležni reigstar nepokretnosti po osnovu ugovora, založne izjave, zakona i sudske odluke. Vlasnik i posle nastanka hipoteke ima pravo da upotrebljava predmet hipoteke (stan ili kuću) prema uobičajenoj nameri, a ima i pravo da otuđi predmet hipoteke i prenese pravo na pribavioca.
Međutim, vlasnik nekretnine ne sme fizički menjati predmet hipoteke (pregrađivati, dograđivati, rušiti ili vršiti deobu stana ili kuće) bez pismene saglasnosti poverioca. Važno je naglasiti da poverilac ima pravo da pristupa nepokretnosti, uključujući i ulazak u nepokretnost, bez obzira ko se u njoj nalazi.
Ukoliko ne uspete, iz vama znanih razloga, da isplatite dug, hipotekarni poverilac poslaće vam opomenu u pismenoj formi, čime se pokreće postupak vansudskog namirenja. U roku od 30 dana od dana prijema ove opomene, poverilac će vam uputiti i opomenu o prodaji nepokretnosti, ali će istovremeno poslati i Katastru zahtev da se izvrši zabeležba hipotekarne prodaje u korist poverioca. O toj okolnosti Katastar nepokretnosti će doneti rešenje o zabeležbi hipotekarne prodaje, protiv kojeg imate pravo žalbe i to u roku od 15 dana od dana prijema rešenja. Nadležni organ mora doneti drugostepeno rešenje u roku od 15 dana od dana podnošenja žalbe.
Međutim, moramo istaći činjenicu da imate svo pravo da zatražite sastanak sa poveriocem u vezi dogovora oko načina prodaje nepokretnosti.
Prodaja nepokretnosti na dva načina
Aukcijska prodaja - to je zapravo javni oglas koji mora biti objavljen u dnevnom listu najmanje 45 dana pre javne prodaje. Početna cena na aukciji ne može biti niža od 75% procenjene vrednosti. Ako prva aukcija ne uspe, početna cena na drugoj aukciji ne može biti niža od 60% od procenjene vrednosti.
Prodaja neposrednom pogodbom - poverilac na osnovu pravosnažnog rešenja o zabeležbi hipotekarne prodaje, može u svoje ime prodati nepokretnost neposrednom pogodbom, po ceni koja je približna tržišnoj. Poverilac može prodati nepokretnost samostalno ili uz angažovanje advokata, odnosno agencije za promet nekretninama.
“Donošenjem Zakona o hipoteci, prilično je olakšan status poverioca koji ima određeno potraživanje prema dužniku, obzirom na činjenicu da poverilac može samostalno organizovati prodaju hipotekarne dužnikove nepokretnosti i na takav način što pre doći do svog novčanog kapitala. Međutim, ne savetujem da se prodaja dužnikove nepokretnosti radi samostalno bez angažovanja stručnog lica, advokata ili agencije za promet nepokretnosti, jer je vansudski postupak namirenja dosta komplikovan. Potrebno je obratiti pažnju na opomenu o prodaji nepokretnosti, na zabeležbu hipotekarne prodaje, na pravo dužnika na sastanak sa poveriocem, kao i na posebne propise koji se odnose na aukcijsku prodaju i prodaju neposrednom nagodbom”, zaključio je vlasnik mladenovačke agencije za nekretnine “Activa”.
Izvor: Halo oglasi