U Subotici, jednom od najlepših gradova Srbije, kvadrat 500 evra
Tržište nekretnina u Subotici
17.10.2012.
Subotica predstavlja najseverniji grad Republike Srbije koji se nalazi na svega 10 kilometara udaljen od granice sa Mađarskom. Smešten je u sred velike Panonske nizije između peščare i plodne ravnice u neposrednoj blizini dveju reka Dunava i Tise, a nedavno je proslavio i šest vekova kako se spominje u istoriji. Svojom arhitekturom, ali i uređenjem svrstava se među najlepše gradove naše zemlje, a tome doprinosi i jedinstven deo Subotice, poznatiji kao Palić, koji svakodnevno poseti mnogo turista.
Veliki priliv stanovništva, ali i razvoj industrije, ovaj grad zabeležio je u periodu posle Drugog svetskog rata, 50-ih i 60-ih godina, kada je i započeta masovna gradnja stambenih objekata. Danas, pola veka kasnije, u Subotici se i dalje gradi, tržište nekretnina je aktivno, a kupci su raspoloženi kako za staru, tako i za novu gradnju. Cena po kojoj će se prodati određeni stan zavisi isključivo od toga u kakvom se stanju on nalazi, kao i od hitnosti prodaje, a u odnosu na period pre 2008. godine oseća se blaži pad cena za oko 15-20 odsto. Danas se stari stanovi prodaju za oko 450 evra po kvadratu pa naviše, dok novogradnja u samom centru grada zna da dostigne i 900 evra po kvadratu, rekli su nam u subotičkoj agenciji za nekretnine „Nidax“. Ukoliko se stan oglasi ili čak proda po ceni koja je niža od tržišne, dakle ispod 400 - 450 evra, to znači da je takva prodaja više nego hitna, ali i da je stan u prilično lošem stanju, pa je u njegovo renoviranje potrebno uložiti i do 100 evra po kvadratu, ispričali su nam u subotičkim agencijama za nekretnine. Agencijsku proviziju u Subotici plaća prodavac, a zanimljiv je podatak da u dogovoru sa agencijama ona veoma često iznosi mnogo manje od aktuelnih tri odsto, što sve naravno zavisi i od cene po kojoj se stan ili kuća prodaju.
Stan na Korzou 600 evra po kvadratu
Subotičko tržište nekretnina, iako je uzdrmano talasom krize, uspeva da ostvari relativno dobar promet koji je svakako slabiji u odnosu na period pre 2008. godine. Tada su se, prema rečima agenata agencije za nekretnine „Lotos NFS“, stanovi prodavali tolikom brzinom da sve što se nađe u ponudi istog momenta bude prodato. Zanimljiv je podatak da su subotičke banke u jednom momentu napravile istraživanje i sklopile sva potraživanja klijenata za stambenim kreditima na jedno mesto i došle do zaključka da je u Subotici u tom periodu bilo 20.000 stanova manje, u odnosu na potražnju. Zbog toga je i novogradnja doživljavala sve veći procvat, pa se gradilo na oko 15–20 lokacija u gradu. Cena kvadrata za novogradnju kretala se i oko 1.000, a za staru i do 750 evra.
Danas su cene ugrubo rečeno niže za oko 20ak odsto, najjeftiniji stanovi se mogu pronaći u objektima koji su građeni u periodu masovne stanogradnje, jer se nalaze u zgradama koje su energetski neefikasne i lošijeg kvaliteta, pa su ulaganja ogromna. Zbog toga se prilikom njihove prodaje cena veoma često spusti ispod proseka od 450 evra. Povoljniji stari stanovi mogu se kupiti i na Teslinom naselju i to za 400 evra po kvadratu. „Dobri stanovi, građeni osamdesetih godina, mogu se pronaći u blokovskom naselju, na Prozivci i za njih je potrebno izdvojiti od 450 do 550 evra po kvadratu. Takođe u centru grada, naročito na Korzou, ima jako dobrih stanova pa se kvadrat kreće i oko 600 evra, mada opet i tu ima stanova u veoma lošem stanju, pa cena bude niža za oko 150 evra“, ispričali su nam u agenciji za nekretnine „Lotos NFS“.
Iznajmljivanje stanova najbolje funkcioniše početkom i tokom septembra, kada veliki broj studenata dolazi u ovaj grad. Za garsonjeru je na mesečnom nivou potrebno izdvojiti oko 60, 70 evra, za jednoiposoban 80, dok dvosobni, odlično namešteni stanovi znaju da koštaju i 130 evra, ispričao nam je vlasnik agencije za nekretnine „Lotos NFS“.
Povoljne, uknjižene, tek izgrađene nadogradnje
U odnosu na period pre krize gradi se nešto manje objekata, ali se na tržištu mogu kupiti kako kompletno završeni, tako i stanovi u izgradnji, kao i oni koji su 80 odsto završeni i za koje je moguće podići stambeni kredit. Cena kvadrata kreće se od 500 do 700 evra, ali se još uvek mogu pronaći luksuzniji stanovi, uglavnom u samom centru grada, za koje investitori traže i do 900 evra sa PDV-om, po kvadratu. „Trenutno se u Subotici prodaje ono što je jeftino i ono što je luksuz, nekako je kriza pojela srednju kategoriju kupaca, pa zbog toga i najskuplji stanovi veoma brzo nađu svoje kupce“, objasnila nam je vlasnica agencije za nekretnine „Nidax“.
Najpovoljnija je kupovina nadogradnje, koja se izvodi na već postojećim starijim objektima i za koje je regularno, posedovanjem svih dozvola, moguće podići i stambeni kredit, kao i dobiti povraćaj PDV-a, ako je u pitanju kupovina prvog stana. Nadogradnje su u Subotici veoma tražene, jer kupci za manje para dobijaju odlično rađene stanove sa kvadraturama i rasporedom prostorija, koje prate sve zahteve sprata iznad koga se nalaze, a koje su kupcima interesantne. Takođe, investitori veoma brzo dobijaju saglasnost svih stanara zgrade da izvode ovakve građevinske radove, jer za uzvrat ta zgrada dobija novu izolaciju, kao i fasadu, koju investitor sprovodi.
Kupovina nekretnina uglavnom se odvija za gotovinski novac, jer su plate male i ne mogu pokriti rate i troškove stambenih kredita. Međutim, u ovom gradu, poslednje četiri godine izuzimajući 2012. od strane opštine i banaka sprovođena je akcija davanja posebne vrste kredita, poznatije kao pronatalitetni krediti.
Pronatalitetni krediti - najbolji put do nekretnine
Pronatalitetni krediti, su posebna vrsta kredita, gde opština plaća učešće u visini od 20 odsto. Za njih su, u Subotici, mogli da apliciraju svi mladi ljudi, koji imaju dvoje i više dece, a do sada se pokazalo da je ovo najbolje rešenje kada je u pitanju kupovina nekretnina tokom krize. Osim Subotice, ovakav trend bio je zastupljen i u Novom Sadu, a u agencijama se nadaju da će se uskoro raspisati i novi konkurs.
Nove nikada useljene kuće za 30.000 evra
Prodaja kuća, takođe, nije stala u ovom gradu, ali je ponuda ipak mnogo bolja od potražnje. Cene su veoma različite i kreću se od oko 5.000 evra, koliko košta stara oronula kuća, koja zahteva kompletno renoviranje, pa sve do 50.000 evra i više koliko je potrebno izdvojiti za noviju kuću u najlepšem delu grada, mesnoj zajednici Kertvaroš. Naravno, usled krize prodaja kuća se obavlja uglavnom ako je njihova maksimalna cena 30.000 evra.
Kako su nam ispričali u subotičkim agencijama za nekretnine starije kuće, koje su građene davno i to od mešanih materijala, prodaju se po ceni od oko 350 evra po kvadratu, dok su kuće od cigle duplo skuplje i kvadrat košta i do 700 evra. Da li će se određena kuća prodati ili ne, osim stanja u kojem se nalazi, odrediće i njena lokacija, pa su tako u odnosu na Kertvaroš povoljnije kuće u naselju Zorka, kao i na periferiji grada. Međutim, nove, nikada useljene kuće, po cenama oko 30.000 evra, takođe se mogu kupiti u Subotici, a sve što je potrebno jeste opremiti ih.
Kuće koje se nalaze i prodaju na Paliću uglavnom nemaju kupce, jer su cene dosta visoke, potvrdili su nam u subotičkim agencijama.
Na naše pitanje da li očekuju da će u narednom periodu biti još bolja situacija na tržištu nekretnina, naši sagovornici su, poneseni vedrim duhom i pozitivnošću koji ovaj grad nosi sa sobom, jednoglasno rekli: „Da“. Koliko će biti bolje, kao i šta će se novo dešavati na ovom tržištu, čitajte u Halo oglasi nekretnine & građevinarstvo.
Izvor: Halo oglasi