Obožavate grčko more?! Kupite nekretninu za malo novca!
23.9.2015.
Nekretnine u pojedinim delovima Grčke, jeftinije su od stana u Beogradu, a do stana na obali egejskog mora može da se dođe i uz sumu od 10.000 do 70.000 evra. Zbog niskih cena kvadrata i velike tražnje, agenti ovaj period nazivaju “zlatnim periodom za prodavce i kupce”, a sada, zbog kraja sezone i cene bi mogle da budu još niže . Halo oglasi nekretnine istražile su za vas gde su najjeftinije nekretnine za srpske kupce u Grčkoj i gde bi već, u slučaju da kupujete stan, imali već Srbe za komšije.
Dramatičan pad cena stanova na grčkom primorju podstakao je građane Srbije da razmišljaju o tome, da odvoje novac i sebi priušte stanu ili kuću na moru. Od leta 2011. ne postoji ograničenje da državljanin Srbije kupi stan u Grčkoj, a komplikovana procedura od ranije je ukinuta, te sada nije ni potrebna posebna dozvola grčkih vlasti. Mnogi su zato iskoristili povoljne cene i jednostavniju procedure i već su uložili novac u sopstveni kutak u Grčkoj.
Traži se Solun i Halkidiki
Kako poznavaoci tržišta koje su Halo oglasi nekretnine kontaktirale tvrde, Srbi godišnje kupuju oko 200 nekretnina u Grčkoj.
Većina od kupljenih nekretnina se nalazi u delu oko Soluna, kao i na potezu ka i oko Halkidikija, jer su to tradicionalna mesta koje Srbi posećuju tokom godišnjih odmora.
“Gotovo svako ko je hteo sebi da odvoji letnji kutak u Grčkoj, uglavnom se interesovao za Solun, oblast oko Soluna i delove Grčke na potezu ka i oko Halkidikija”, potvrđuju za Halo oglasi nekretnine u jednoj grčkoj agenciji.
Severni deo Grčke je naročito popularan, tvrde agenti, a razlog je dostupnost.
“To je deo gde iz Srbije lako može da se stigne autom i zato je tražen”, navode.
Da je ovo “zlatni period” za kupce i prodavce tvrdi i Filipos Progipulos, izvršni director Oikies Real Estate, grčke agencije za promet nekretninama. On upozorava naše čitaoce da razlika u ceni može mnogo da varira zavisno od lokacije. “Najbolje su zone za stanove i kuće u urbanijem delu u centru grada i u istočnom delu Soluna, a cene se tu kreću od 800-900 evra po kvadratu za nerenovirane stanove. Ako se ide malo dalje od istorijskog centra, možemo da nađemo stan i po ceni od 600-700 evra po kvadratu”, rekao je on za Halo oglasi nekretnine. Ako su potpuno sredjeni, cene kvadrata su onda od 1.000 do 1.300 evra u centru, ili 900-1.000 malo dalje od centra, rekao je on.
Oblasti koje je naveo kao pogodne za kupovinu stana su Faliro, Botsari, Analipsi, Ntepo, Ano Toumpa i Kato Toumpa, Kalamaria, Pilea...
„U većini ovih oblasti, stanovi su blizu mora, a prevoz do centra je dobar“, navodi Progipulos.
Saveti za kupovinu
Progipulos savetuje kupovinu stana u Grčkoj isključivo preko agenta, tj. agencija, a nikako preko drugih posrednika, advokata, inženjera...
„Oni mogu da vas dovedu u neprijatnu pravnu poziciju“, rekao je.
Kad birate agenta, naš sagovornik savetuje da mu obavezno tražite na uvid i GEMI (ΓΕΜΗ) broj, koji mora da bude napisan na ugovoru koji vam nudi da potpišete.
Trebalo bi, kako je kazao, biti oprezan i oko reklama na internetu, jer neki pokušavaju da dođu do klijenata preko nepostojećih oglasa.
Procedure, porezi i troškovi
Procedure za nerezidente koji žele da kupe stan u Grčkoj su, kako je rekao, jednostavne. Oni moraju da imaju poreski broj i otvoren račun u bilo kojoj banci u Grčkoj. Takođe, navodi, potrebno je da imate i osobu iz Grčke koja će biti vaš predstavnik.
U Grčkoj je porez koji bi trebalo platiti prilikom kupovine stana najniži u Evropskoj uniju, 3,09 odsto od komercijalne cene, kaže naš sagovornik.
Kupci bi još, kako navodi, trebalo da računaju na troškove notara, advokata, agenta za nekretnine...
Banke u Srbiji nude i kredite za stanove u Grčkoj
Za one koji su zainteresovani da pazare stan na kredit, poznavaoci upozoravaju da su u tom slučaju kamate više, oko sedam odsto, jer Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita (NKOSK) ne osigurava pozajmice za kupovinu u inostranstvu. Takođe, u tom slučaju hipoteka mora da bude nad nekretninom u Srbiji. Banke obično traže da vrednost nekretnine pod hipotekom bude za oko 50 odsto veća od iznosa kredita.
Samo za kredit, trošak bi, na primeru kredita jedne grčke banke u Srbiji izgledao ovako: za kupovinu stana od oko 50 kvadrata u nekom mestu na poluostrvu Kasandra, od 30.000 evra, uz kredit u toj banci, na taj iznos i uz rok otplate od 30 godina, klijent bi mesečno za ratu morao da odvaja 186,91 evra.
Međutim, potrebno je imati u vidu i propratne troškove. Tako je recimo, potrebno oko 70 evra za procenitelja, oko 500 evra za advokata, 100 za prevod predugovora sa grčkog jezika, trošak notara, te trošak posredničke agencije od 1.000 evra do tri odsto vrednosti nekretnine…
Recimo, efektivna kamata u ovoj banci na te pozajmice je 7,1, budući da nema osiguranje kod NKOSK, a period otplate može da bude najmanje pet, a najviše 30 godina. Uslov banke je da nekretnina na kojoj će biti hipoteka bude na teritoriji Srbije, i da je vrednija od stana koji klijent kupuje kreditom u Grčkoj za 43 odsto, ako klijent nema učešće, odnosno 33 odsto veća ako ga ima.
Zanimljivo je da stan na kojem bi bila hipoteka, prema uslovima ove banke ne mora da bude uknjižen, odnosno izgrađen, a hipoteka može biti stavljena i na građevinsko zemljište ili zemljište sa građevinskom dozvolom, ukoliko je njegova vrednost duplo veća od iznosa kredita.
Šta morate da znate pre nego što krenete u realizaciju kupovine
- Koliki su drugi troškovi vezano za nekretninu koja vas zanima
- Da li stan ima terasu, što je povoljno jer u Grčkoj površina terase ne ulazi u cenu
- Koliki je okviran iznos godišnjih troškova za struju, vodu, porez na imovinu…
- Da li u cenu ulazi čista ili miks površina*
*U Grčkoj čista površina je zbir svih prostorija i unutrašnjih i spoljašnjih zidova, a miks uključuje još i proporcionalni deo prema veličini stana površine hodnika, stepeništa, liftovsko okno
Izvor: Halo oglasi