Kako iskoristiti mogućnosti koje nude sajmovi za zapošljavanje?
Sajmovi za zapošljavanje mogu biti odlična prilika da pogledate ponudu više poslodavaca na jednom mestu, da se predstavite vi njima i oni vama, i da na kraju nađete sebi posao koji vam najviše odgovara. Naravno, u teoriji ovo sve zvuči odlično, dok je u praksi nešto komplikovanije. Pokušaćemo da vam skrenemo pažnju o čemu sve morate da vodite računa i kako da, na najbolji način iskoristite sajam za zapošljavanje.
Traženje posla je samo po sebi iscrpljujuće i komplikovano, a sajmovi mogu da budu odlična prilika za vas pod uslovom da se za njih dobro pripremite. Skepticima koji tvrde da sajmovi služe samo da se kompanije reklamiraju, a ne i da bi neko dobio posao, poručujemo da greše. Čak i ako kompanija zaista nema nameru da zapošljava, kod odličnog kandidata sigurno se neće dvoumiti već će ga poželeti u svom timu. Pobrinite se da vi budete baš taj kandidat. Formula za dobre kandidate ne postoji, jer svaka kompanija ima svoje pravilo i to se razlikuje. Ipak, da pokušamo da napravimo model ponašanja za ove prilike, a na vama je svakako da ostavite lični pečat i time ubedite poslodavca da ste baš vi najbolji izbor.
Priprema
Priprema je, kao i u svemu ostalom, pola posla. Praksa je pokazala da su najuspešniji kandidati na sajmovima oni koji se pripreme. Morate znati šta hoćete. Pogledajte unapred koje firme će se predstavljati na sajmu i izdvojite one koje vidite kao potencijalne poslodavce. Pregledajte njihove internet stranice, naučite čime se bave, pokušajte da izvučete što više informacija o njihovoj poslovnoj kulturi. Nemojte gubiti vreme da pitate ono što možete jednostavnom internet pretragom da saznate. Vodite računa, poseta sajmu zapošljavanja lako može da se pretvori u razgovor za posao, i tada je to znanje dobrodošlo, dok neinformisanost može da ostavi utisak o vama kao o nezainteresovanoj osobi.
Još pripreme pre nego što krenete
Uvek kod sebe imajte pripremljenu radnu biografiju. Podrazumeva se da ona mora biti ažurirana, i pregledana nekoliko puta da se ne bi provukla greška. Odštampajte više takvih primeraka.Pročitajte ponovo vodič za sajam. Obeležite kompanije koje vam se čine kao prave za vas i pravac njihov štand. Razmislite o tome šta bi oni mogli vas da pitaju, i imajte spremne odgovore. Smanjite faktor iznenađenja, pogotovu u smeru da vam nedostaju informacije o samoj firmi, ili da nemate odgovor na pitanje zašto baš ta firma.Pripremite pitanja kojima ćete pokazati da ste uložili određeno vreme u istraživanju njihove organizacije, i tražite dodatne informacije, kao što su mogućnosti za napredovanje na primer. Zapamtite takođe i da ćete imati vrlo malo vremena da sebe predstavite u najboljem svetlu. Rukujte se, gledajte sagovornika u oči, predstavite se tako što ćete reći ime i prezime, fakultet koji ste završili ili koji studirate... Pokušajte da ne zadržavate poslodavca, jer i drugi ljudi čekaju red da se predstave.
Odelo ne čini čoveka, ali...
... ali ga definitivno predstavlja u društvu. Ostavite utisak. Budite pristojni i uredni pre svega. Obucite se prikladno, i u skladu sa utiskom koji želite da ostavite o sebi. Obratite pažnju i na neke propratne nesvesne radnje, koje i te kako mogu da zasmetaju predstavnicima kompanija, na koje ipak želite da ostavite dobar utisak. Pobrinite se da ne žvaćete žvaku, ili da ne nosite hranu i piće u ruci, što će samo odbiti vašeg potencijalnog poslodavca, a takođe, dobro bi bilo da isključite telefon kada prilazite nekom izlagaču.
Ne, nikako!
Ako ste se odlučili da se predstavite nekoj kompaniji koju vidite kao budućeg poslodavca, nikako nije prihvatljivo da ih pitate, primera radi čime se bave, jer vam se samo dopalo njihovo zvučno ime, a u suštini o njima ništa ne znate. U apsolutno neprihvatljiva pitanja spadaju i ona tipa, koliko zarađujete, zašto da se ja prijavim kod vas, a šta vi imate da ponudite meni. Ako ste tek završili fakultet, vama verujte svaka firma ima mnogo da ponudi.
Finiš
Kad ste ostavili CV i predstavili se gde treba, zahvalite sagovorniku na razgovoru i brošurama i obavezno se raspitajte o sledećim koracima. Kod kuće pažljivo pogledajte beleške koje ste napravili o kompanijama i radnim mestima, kao i o ljudima sa kojima ste pričali. Onima za koje ste zaista zainteresovani i za koje želite da vas imaju na umu, pošaljite zahvalnicu.
Sada vam ostaje samo da ponovo pročitate ove savete i pregledate kalendar sajmova za zapošljavanje. Srećno!