Saveti za što produktivniji početak radnog dana
Imate osećaj da ste stalno umorni nezavisno od toga koliko ste sati prethodne noći spavali? Posao vas iscrpljuje i nikada nemate dovoljno energije da nasmejani izdržite ceo dan?
Ako vas sve ovo muči znajte da je pravo vreme da promenite životni ritam i oplemenite svakodnevnicu sa par jednostavnih trikova.
Za početak potrudite se da ustanete što ranije kako biste se na vreme spremili za posao i izbegli pritisak od mogućeg kašnjenja. To podrazumeva i da uveče legnete ranije, odspavate najmanje 8 sati kako bi se telo regenerisalo i obnovila energija.
Kada ustanete osvežite se čašom vode i uradite par vežbi kako biste se razgibali. Krenite na vreme i pokušajte da primenite par saveta kada je u pitanju radno mesto.
Nakon dolaska na posao važno je da organizujete svoj radni dan, a to znači da radne zadatke klasifikujete tako da prvo završite one komplikovanije. Kako dan odmiče koncentracija će vam popuštati i zato je najpametnije lagane zadatke ostaviti za kraj. Isplanirajte kada ćete aktivno raditi, a kada ćete praviti pauze.
Osećajte se prijatno na radnom mestu
Za bolju produktivnost veoma je bitno okruženje u kome radite. Vama na tom mestu treba da bude prijatno i osvetljeno. To znači da se nalazite, ako je to moguće na direktnom izvoru prirodne svetlosti, da vam radni sto bude uredan, a možete mu nekim sitnicama dati i lični pečat.
Osam sati neprekidnog rada ne može da da pozitivne rezultate ako pauzu ne iskoristite dobro. Zato probajte tokom pauze da odmorite od računara i telefona, prošetate se po obližnjem parku ili pričate sa kolegama.
Kada započnete neki projekat trudite se da istrajete u tome i da ga ne prekidate sve dok ne završite sa njim. Kontinuirani rad je dobar za koncentraciju, a mnogo ćete se bolje osećati nakon završenog posla i upravo tada treba da napravite pauzu. Kada nastavljate sa poslom koji ste ostavili na pola trebaće vam mnogo vremena da se vratite na započeto. To naravno podrazumeva kraće zadatke, koje možete završiti za par sati ili u toku jednog radnog dana.
Motivišite se malim nagradama koje ćete priuštiti sebi nakon dobro obavljenog posla. To može biti neki slatkiš, šetnja ili poseta obližnjim radnjama tokom pauze. To će vaše raspoloženje držati na zavidnom nivou i imaćete više elana da finiširate započete zadatke.
Za osobe koje imaju problem sa tim da zavole svoj posao moglo bi da bude od pomoći mešanje posla i zadovoljstva. To znači da ako npr. volite fizičku aktivnost možete obavljati poslovne pozive dok ste na traci za trčanje ili na neki drugi način uklopiti posao i stvari koje volite.
Kako je sve više radno vreme fleksibilno, a nakon korone dosta radnika je ostalo da radi od kuće možete odabrati svoje radno okruženje. Danas je sasvim normalno videti nekoga da radi iz restorana sa predivnim pogledom, a sve je više prostora koji su namenjeni isključivo za rad. Dizajnirani su tako da vam pruže potreban mir, a sa druge strane dekoracija prostora će vas oduševiti.
Ako se ipak, ne osećate prijatno na radnom mestu i ne dopada vam se posao koji obavljate zapitajte se da li biste se pronašli u nekom drugom zanimanju. Zapamtite da nikada nije kasno da ostvarite svoje snove i radite ono što volite. Ako ste zadovoljni svojim poslom i vaši klijenti će to prepoznati i nagraditi vas dugogodišnjom saradnjom.
Probajte da primenite ove savete i budete produktivniji, a sigurno je i da će vaši nadređeni primetiti tu pozitivnu promenu. Kada posao učinite sebi prijatnim lakše ćete organizovati sve svoje obaveze, a slobodno vreme ćete iskoritstiti na najbolji mogući način.